reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HongMeng OS

Huawei Hongmeng OS için ilginç “ilk telefon” ve çıkış açıklaması

Amerika ile olan sorunlarını çözmeye çalışan Huawei, Hongmeng OS tanıtımı için hazır. Ayrıca işletim sistemi için ilginç bir bilgi de var.

Android lisansı iptal edildikten sonra sık sık karşımıza çıkan HongMeng OS, artık kesinleştiği üzere resmi olarak 9 Ağustos tarihinde geliyor. Çin’de düzenlenecek Huawei Geliştiriciler Konferansı kapsamında lanse edilecek işletim sistemi, oldukça merak ediliyor. Burada gelen “ilginç bilgi” ise bir akıllı telefon ile alakalı. Hatırlarsınız Huawei kurucusu Ren Zhengfei, verdiği bir röportaj kapsamında HongMeng OS işletim sisteminin akıllı telefonlar için geliştirilmediğini açıklamıştı. Android’den tamamen kullanılmaz hale gelene kadar vazgeçmeyeceklerini belirten kurucu, Google ile Huawei‘nin şu an sorunları çözmek adına ciddi şekilde çalıştığını belirtti. Bu çalışmaların sonuç vereceğine inandığını da söyleyen Zhengfei, HongMeng OS’un IoT yani nesnelerin interneti vb. akıllı cihazlar için hazırlandığını da söyledi. Ancak yeni kaynaklar Türkiye’de dahi kayıt altına alınan işletim sistemine sahip bir telefonun aktif olarak geliştirildiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HongMeng OS telefonları bir kenara atmayacak

Bu bahsi geçen ilk modelin yıl sonunda Huawei Mate 30 Pro ile beraber lanse edileceği belirtiliyor. Ancak HongMeng OS‘lu modelin çok basit bir cihaz olacağı ve sadece Çin’de satılacağı söyleniyor. Mate 30 Pro ise kesin olarak Android Pie ya da Android Q ile yolda bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin sitesinde kullandığı ortaya çıkan Apple reklamı