reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HongMeng OS

Şaşırtan açıklama; Huawei HongMeng OS akıllı telefonlarda kullanılmayacak mı?

Huawei Geliştiriciler Konferansı kapsamında tanıtılacak HongMeng OS işletim sistemi hakkında kafa karıştıran bir açıklama yapıldı.

HongMeng OS, yukarıda da dediğimiz gibi 9 Ağustos tarihli “Huawei Geliştiriciler Konferansı” kapsamında görücüye çıkartılıyor. Türkiye’de dahi kayıt altına alınan işletim sistemi, üst düzey Huawei yetkilisi Liang Hua‘nın açıklamasına göre direkt olarak IoT cihazlara odaklanıyor. Yani “nesnelerin interneti” cihazlarına özel tasarlanan işletim sistemi, akıllı telefonları direkt olarak es geçecek gibi görünüyor. Bu da gerçekten oldukça şaşırtıyor. Daha önce Android’den daha hızlı çalışıyor açıklamaları ile gündeme gelen işletim sistemi HongMeng OS, “henüz akıllı telefonlar için geliştirilmiyor” deniyor. Bu konuda karar vermediklerini de belirten Liang Hua, yeni Huawei akıllı telefonların açık kaynak kodlu Android üzerine kurulacağını kesinleştirmiş oluyor. Bu da birçok soru işareti oluşturuyor.

Açık kaynak kodlu altyapıdan dolayı yeni Huawei telefonların Android güncellemelerini hızlı şekilde almayacağı biliniyor. Ayrıca Huawei’nin yeni cihazlarında Google servislerinin de çalışmayacağı biliniyor. Play Store olmayan bir Android telefonlar için kendi “App Gallery” uygulama marketini genişletmeye çalışan firma, özellikle Mate 30 ailesiyle “uygulama desteği” açısından ciddi sıkıntı yaşayacak gibi duruyor. Kişilerin birçok uygulamayı APK üzerinden elde etmek zorunda kalacağı bir dönem yaklaşıyor gibi görünüyor. Elbette bu dediklerimiz sadece yeni çıkacak cihazları kapsıyor. Mevcut telefonlarda bir sıkıntı bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HongMeng OS nerelerde karşımıza çıkacak

Yeni açıklama ile akıllı telefonlar aradan çıkmış oluyor. Bu açıdan geriye sadece arabalar, akıllı televizyonlar ve akıllı giyilebilir ürünler kalıyor.

İlginizi Çekebilir

Yakında gelecek Samsung Galaxy Note 10