reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Geliştiriciler Konferansı HongMeng OS

Android rakibi HongMeng OS için heyecanlandıran Huawei Geliştiriciler Konferansı’nın tarihi verildi

Huawei Geliştiriciler Konferansı için merak edilen tarih verildi. Bu etkinlik Android rakibi HongMeng OS büyük merak uyandırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, biliyorsunuz geçen hafta Çin başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi ve Huawei’nin geleceği için önemli bir açıklamada bulundu. Trump, “ulusal güvenlik problemi” oluşturabilecek durumlar haricinde Amerika merkezli şirketlerin Huawei’ye ekipman satmaya devam edebileceğini açıkladı. Bu açıklama birçok büyük firmanın Huawei’ye donanım sevkiyatı yapmaya devam edeceği anlamına geliyor ancak halen Android konusunda bir açıklama yapılmıyor. İşte bu yüzden firma kendi işletim sistemine ağırlık veriyor. Bu işletim sistemi üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı bilinen firma, 9 Ağustos tarihinde “Huawei Geliştiriciler Konferansı” düzenliyor.

İşte bu konferans kapsamında HongMeng OS işletim sisteminden ilk bilgilerin verilmesi ve ilk gösterimin yapılması bekleniyor. Türkiye’de dahi kayıt altına alınan işletim sistemi, akıllı telefonlar yanında tabletler, bilgisayarlar, arabalar, televizyonlar ve akıllı giyilebilir ürünlere de destek veriyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla test için tam 1 milyon HongMeng yüklü cihaz hazırlayan firma, sürümü global pazara Ark OS ismiyle de çıkarabiliyor söylentileri yapılıyor. Açık kaynak kodlu Android altyapısı üzerine kurulduğu söylenen mobil işletim sisteminin, bu açıdan Android uygulamalarını çalıştırabileceği de belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei HongMeng OS yanında başka bir sürüme de geçebilir

Bu bahsettiğimiz diğer sürüm Sailfish olarak da bilinen Aurora OS. Rusya’nın Huawei’ye Android’den Aurora OS işletim sistemine geçme teklifinde bulunduğu biliniyor. Hatta bu teklifin direkt olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İletişim Bakanı Konstantin Noskov‘dan geldiği söyleniyor. İşte bu konu hakkında Rusya Dijital Gelişim, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakan Yardımcısı Mihail Mamonov tarafından yapılan yeni bir açıklama bulunuyor.

Sputnik’in haberine göre Aurora konusunda Huawei ve Rusya arasında aktif olarak görüşmeler yürütülüyor. Henüz kesin olarak gerçekleşecek düzeyinde olmayan bu detay, gerçekten ilginç görünüyor. Henüz bu konuda erken görüşme aşamasında olduklarını belirten Mamonov, uzmanlar arasında yapılacak ilk ciddi görüşmelerin bu sonbahar aylarında olacağını söylüyor. Ancak bu sürüm çok olası durmuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi