reklamı kapat

POPÜLER

Temassız ödeme işlemleri için artırılan yeni limit

Temassız ödeme işlemleri için artırılan yeni limit

Türkiye’deki kredi kartı kullanıcılarının temassız ödeme çözümlerine duyduğu ilgi artarken, temassız ödemelerde işlem limiti de artırıldı.

Ağırlıklı olarak kredi kartı kullanıcılarının kullandığı, ancak temassız ödeme sistemini destekleyen tüm kart kullanıcılarını sevindirecek yeni düzenleme hayata geçti. Bildiğiniz gibi 90 TL’ye kadar olan alışverişlerde destekleyen kartlar ile şifresiz temassız ödemeler gerçekleştirmek mümkün oluyordu. 1 Ağustos 2019‘da yürürlüğe geçen yeni düzenlemeyle beraber artık kart kullanıcıları 120 TL’ye kadar temassız ödemeler şifresiz olarak gerçekleştirebiliyor. Bu tutarın üzerindeki temassız ödemeler ise şifreli olarak yapılabiliyor. BKM verilerine göre Türkiye’de kullanıcıların her 2 kredi kartından biri temassız özelliği taşıyor. Bu veri de alışverişlere doğrudan etki ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

kredi kartı ile temassız ödeme

Türkiye’de temassız ödeme çözümlerine olan ilgi

Paylaşılan verilere göre fiziksel mağazalarda yapılan her 10 kredi kartı işleminin yaklaşık 1’inin temassız olarak gerçekleştirildiği kaydediliyor. İş yerlerinin temassız ödemelere olan ilgisinin arttığı belirtilirken, Haziran 2019 verilerinde 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödemelerin kabul edildiği açıklamalar arasında. BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal Cündoğlu yaptığı açıklamada Mart 2019 sonunda günlük 1 milyon seviyesindeki temassız ödeme işlem adedinin haziran sonunda yüzde 30’luk artışlar 1,3 milyon adede çıktığını belirtti. Bu ödeme çözümüne olan güvenin arttığının altı çizilirken, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem adedinde de bir artış yaşanıyor. BKM verileri, 2019’un ilk 6 ayında 1,2 milyon adet mobil temassız işlem yapıldığını işaret ediyor. Bu veri geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında 2 katlık ciddi bir artış gösteriyor. 2019’un başından bu yana mobil cihazlarla yapılan temassız alışverişlerin tutarının ise 52 milyon TL’yi geçtiği gözlemlenebiliyor.

İlginizi çekebilir

Apple’ın tanıttığı kredi kartı