reklamı kapat

POPÜLER

Temassız ödeme limiti 1.500 TL'ye çıkarılacak

Temassız ödeme limiti 1.500 TL’ye çıkarılacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından resmi olarak duyuruldu. Temassız ödeme limiti 1.500 TL’ye çıkarılacak.

1 Temmuz 2022’de 750 TL’ye çıkarılan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti yükseltiliyor. Temassız ödeme limiti 1 Temmuz 2024’ten itibaren 1.500 TL olacak. Bundan önce ses getiren, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’ni 2. el araç alım-satım işlemleri için devreye alması olmuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu konuda yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açılmıştır. Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir.

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir. Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sisteminin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur. “

Sistem bizim gündemimize en son bir limit artışı ile gelmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin limitini 100 bin TL’ye çıkardığını duyurmuştu.

Temassız ödeme limiti yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu