reklamı kapat

POPÜLER

FAST LOG Tasarım

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 2. el araç alım-satım işlemleri için devreye alındı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’ni 2. el araç alım-satım işlemleri için devreye aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu konuda yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: “Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açılmıştır. Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir. FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır. Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir. Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sisteminin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur. “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistem bizim gündemimize en son bir limit artışı ile gelmişti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin limitini 100 bin TL’ye çıkardığını duyurmuştu. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi nasıl kullanılır?” sorusuna verilen cevap ise şöyle: “Sisteme üye finansal kuruluşunuzun mobil ya da internet bankacılığı uygulamalarına girerek 7×24 FAST ödemesi gönderebilirsiniz. Ödeme talimatınızı girerken alıcının hesap bilgilerini (Ad-soyad ve IBAN) kullanabileceğiniz gibi; varsa alıcının kolay adres bilgilerini de kolayca girebilirsiniz. (Kolay adres). Ödeme talimatınız saniyeler içinde gerçekleşecek ve işleminiz başarı ile gerçekleştiği an hem gönderici olarak siz hem de alıcı müşteri işlem hakkında bankalarınız tarafından bilgilendirileceksiniz. İşlem tutarı anında alıcının hesabına yansıtılacak ve fon kullanılır hale gelecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FAST limiti yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu