reklamı kapat

POPÜLER

kripto para ethereum

Türkiye’de kripto para borsaları düzenleme kapsamına alınacak

 - Güncelleme: 07 Eylül 2023 11:07

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün Türkiye’de kripto para borsalarının düzenleme kapsamına alınacağını söyledi.

Bugün ekonominin önümüzdeki 3 yıllık yol haritası Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Orta Vadeli Program ile belli oldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu program bağlamında kripto para varlık alım satım borsalarının / platformlarının düzenleme kapsamına alınacağını belirtti ancak henüz bunun nasıl olacağı hakkında bir detay vermedi. Ayrıca bugün Cumhurbaşkanı tarafında Dijital TL çalışmalarının devam ettiği aktarıldı, bu projeyle ilgili takvimin ayrıca açıklanacağını bildirildi. Dijital Türk Lirası (DTL) için geçtiğimiz aylarda önemli bir aşama geçilmişti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, resmî sitesinden ilk ödeme işlemleri özelinde şu paylaşımı geçmişti: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) öncülüğünde yürütülmekte olan Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. TCMB, teknoloji paydaşları ile birlikte yürüttüğü dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine 2023 yılının ilk çeyreğinde de devam edecektir. Yapılan testler sonucu elde edilen bulgular geniş kapsamlı bir değerlendirme raporu ile kamuoyu ile paylaşılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Türk Lirası İş birliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir. Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir.”

2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda belirlenen hedefler arasında da yer alan DTL için şu daha önce şunlar aktarılmıştı: “Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, Dijital Türk Lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacaktır.  Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) sistemleri ile araştırma geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacaktır. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacaktır.”

Kripto para detayı yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER