reklamı kapat

POPÜLER

kripto para bitcoin amazon

Türkiye’de kripto para birimleri için yeni düzenlemeler kapıda

Türkiye’de kripto para konusunda önemli bir haber daha gündemde geldi. Bu konuda yeni düzenlemeler kapıda bulunuyor. İşte detaylar;

Advertisement

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yayımlanmış ve ses getirmişti.

Yönetmelikte, açık olarak “Kripto para varlıkları, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz” denilmiş ve ardından konu hakkında şu açıklama yapılmıştı:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kripto varlıkların ödemeler alanında kullanılmasının, işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğunu, bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zafiyeti doğurabilecek unsurlar içerdiğini bildirdi.”

Şimdi ise HaberTürk’ün haberine göre Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, kripto paraların kullanılması tasarrufu konusunda daha fazla düzenleme yapılacağını ve ilgili birimlerin gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

Cemil Ertem ayrıca “Merkez Bankası bugün önemli bir adım attı. TCMB kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasakladıki bu çok yerindedir. Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı.

Dolayısıyla Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu değil ya da eksik. Dolayısıyla bu sistemlerin bir para birimi gibi kullanılması; kurumlara, bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebilir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kripto para konusunda daha önce de düzenleme sinyalleri verilmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital / kripto paralar hakkında geçtiğimiz ay şunu söylemişti: “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.”

Daha sonra ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmuş ve “Kripto para piyasasının etkin olduğunu, risk barındıran bu alanı başıboş bırakmayacaklarını” açıklamasını yapmıştı.

Mustafa Varank bitcoin ve benzerleri için ayrıca “Kripto paralar konusunda negatiftim ama bugün etkin olduklarını görüyoruz.” ifadesini de kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor