reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para

Bitcoin gibi dijital / kripto paralara Türkiye’de resmi düzenleme yolda

Popüler kripto para birimi bitcoin ve benzeri kripto para birimleri için Türkiye’de beklenen adım atılıyor. Yasal düzenleme kapıda.

Kripto para pazarı biliyorsunuz son dönemde inanılmaz popüler olmuş durumda. Bu alana Türkiye’de de büyük bir ilgi var. Hatta geçtiğimiz ay bu konuda bizi de kapsayan önemli bir araştırma sonucu açıklanmıştı. Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırma, dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşlarını ortaya çıkarmıştı. Türkiye, yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı. İşte bu popülerlik ve son dönemdeki gelişmeler alana bir düzenleme getiriyor. Bugün ekonomi reform paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital / kripto paralar hakkında da şunu söyledi:

“Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.”

Hatırlarsınız ekonomi konusunda Türkiye’nin önemli isimlerinden Özgür Demirtaş da geçtiğimiz ay “Türkiye’de yasal düzenleme çok yakın ve vergilendirme için 2020 yılında bir kârınız varsa şimdiden köşeye ödeyecek kadar para ayırın” demişti. Ekonomi reform paketi ile dijital / kripto paralar için gelecek düzenlemelerin yakında netlik kazanması bekleniyor.

Bitcoin için kısa süre önce Elon Musk konuşmuştu

Elon Musk geçtiğimiz ay “bitcoin’e sahip olmanın nakit para bulundurmaktan biraz daha iyi olduğunu ve bu küçük farkın sanal parayı elde tutmak için yeterli bir sebep olduğunu” aktardı. EuroNews’te yer alan habere göre “Nakit paranın negatif bir getirisi olduğunda, sadece aptal olan biri başka yere bakmaz” diyen Musk, ayrıca “Bitcoin neredeyse kağıt para gibi. Ama buradaki anahtar kelime neredeyse” açıklamasını da yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Musk daha önce de “Bir bitcoin destekçisiyim. Partiye geç kaldım ama bir destekçiyim. Ve sanırım Bitcoin, geleneksel finans uzmanları tarafından geniş kabul görmenin eşiğinde” cümlelerini kurmuştu. Elon Musk ayrıca diğer altcoin’ler hakkında pek bilgisi olmadığını ve “Bitcoin’in iyi ve değerli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin