reklamı kapat

POPÜLER

bitcoin kripto para

Bitcoin gibi kripto paralar için teknoloji bakanı açıklama yaptı

Popüler kripto para birimi bitcoin ve benzeri kripto para birimleri için bu sefer Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuştu.

Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından yapılan araştırma, dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşlarını ortaya çıkardı. Türkiye, yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı. İşte bu popülerlik elbette dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti ve Türkiye’de bitcoin ve benzeri kripto para birimleri için önemli düzenlemeler yolda bulunuyor. Hatırlarsınız kısa süre önce reform paketini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital / kripto paralar hakkında da şunu söylemişti: “Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları atıyoruz.”

Şimdi ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuştu ve Bloomberg’eKripto para piyasasının etkin olduğunu, risk barındıran bu alanı başıboş bırakmayacaklarını” açıklamasını yaptı. Mustafa Varank bitcoin ve benzerleri için ayrıca “Kripto paralar konusunda negatiftim ama bugün etkin olduklarını görüyoruz.” ifadesini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitcoin için daha önce de bir düzenleme söylentisi gündem olmuştu

Yine hatırlarsınız ekonomi konusunda Türkiye’nin önemli isimlerinden Özgür Demirtaş da geçtiğimiz ay “Türkiye’de yasal düzenleme çok yakın ve vergilendirme için 2020 yılında bir kârınız varsa şimdiden köşeye ödeyecek kadar para ayırın” demişti. Ekonomi reform paketi ile dijital / kripto paralar için gelecek düzenlemelerin yakında netlik kazanması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin