reklamı kapat

POPÜLER

Huawei işletim sistemi

Huawei’ye Rusya’dan ilginç işletim sistemi teklifi

Amerika ambargosu altında bulunan Çin merkezli dev üretici Huawei, kendi işletim sistemini geliştiriyor. Burada ilginç de bir Rusya detayı bulunuyor.

Huawei, Android lisansını kaybettiği için kendi işletim sistemine yönelmiş durumda. İşte burada HongMeng isimli bir işletim sistemi geliştiriliyor. En son duyduğumuz kadarıyla test için tam 1 milyon HongMeng yüklü cihaz hazırlayan firma, bu konuda başka teklifler de alıyor gibi görünüyor. Yeni haberlere göre Rusya, Huawei’ye Android’den Aurora OS işletim sistemine geçme teklifinde bulunmuş. Sailfish olarak da bilinen Aurora OS söylendiği kadarıyla tamamen Rusya’da geliştiriliyor. Direkt olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İletişim Bakanı Konstantin Noskov‘dan gelen teklif, gerçekten ilginç görünüyor. Kısa süre önce Rusya ile 5G konusunda dev bir altyapı anlaşması yapan Huawei, Aurora OS konusunda denemeler yapıyor deniyor. Bu işletim sistemine geçmesi çok da olası durmayan firmanın, tam bağımsızlık için kendi sistemine odaklandığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, kendi işletim sistemiyle bağımsız olmak istiyor

Açık kaynak kodlu Android altyapısı üzerine kurulduğu söylenen HongMeng, akıllı telefonlar yanında tabletler, bilgisayarlar, arabalar, televizyonlar ve akıllı giyilebilir ürünlere de destek veriyor. İşletim sisteminin eylül ayı gibi çıkacağı gelen bazı söylentiler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi ekran altı kamera teknolojisi