reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Black Mirror 5. sezon

Black Mirror 5. sezon ile gelen hayal kırıklığı

Netflix orijinallerinden olan Black Mirror, platformun popüler yapımları arasında yer alıyor. 5 Haziran’da Black Mirror 5. sezon ile seyirci karşısına çıkan bilim kurgu dizisi izleyicileri hayal kırıklığına uğrattı.

Yayınlandığı andan itibaren üzerine konuşulan, önemli yapımlar arasına adını altın harflerle yazdıran İngiliz yapımı Black Mirror, önceki 4 sezonu oldukça beğenilmişti. Hatta Black Mirror 5. sezon gelmeden önce Bandersnatch adlı bir interaktif film ile dikkatleri iyice üzerine çekmişti. Bandersnatch bazı izleyiciler tarafından eleştirilmiş olsa da genel olarak olumlu yorumlarla karşılaşmıştı. 5. sezonun geleceğini yayınladığı fragmanlarla duyuran dizi, 3 bölümde de popüler isimlere yer vererek beklentileri oldukça yükseltmişti.

Striking Vipers adlı ilk bölümde Marvel yıldızlarından Anthony Mackie başrolü üstleniyor. Bunun yanında Aquaman’de Black Manta olarak bildiğimiz Yahya Abdul- Mateen de Mackie ile başrolü paylaşıyor. Bu bölüm genel olarak baskı altındaki erkek duygularına, cinselliğin karmaşık doğasına ve tek eşliliğin sınırlarına ışık tutan bir bölüm olarak bize sunuluyor. AR oyunlarına da değinen bu bölüm sakin olay örgüsüne sahip olduğu için izleyicilerden yoğun eleştiri aldı. İkinci bölüm Smithereens’da ise Sherlock Holmes’un azılı düşmanı Jim Moriarty olarak tanıdığımız Andrew Scott, karşımıza Christopher olarak çıkıyor. Uber benzeri bir uygulama yardımıyla şoförlük yapan Christopher, sosyal ağ şirketi Smithereen’nın yakınlarında bulunuyor. Zaten dizinin bu bölümünde Christopher ve sosyal ağ şirketi arasındaki olayın derinlerine inildiği görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Black Mirror 5. sezon klasik çizgisinin dışına çıkıyor

Fragmanıyla oldukça merak uyandıran ve beklentileri artıran Rachel, Jack and Ashley too bölümü ise ünlü oyuncu ve şarkıcı Miley Cyrus ile hayat buluyor. Bu üç bölüm çıktığı andan itibaren birçok kişinin gündem konusu olmuş durumda ama olumlu şekilde değil. Bölümler hakkında söylenen ortak eleştiri “klasik Black Mirror çizgisinin” dışına çıkılması ve bunda başarılı olmaması. Çünkü bildiğimiz ve sevdiğimiz Black Mirror bölümlerinin sonlarında illa ki bir ters köşe yer alıyordu. Yeni sezonla bu durumun olmadığı açıkça görülüyor. Birçok kişi Twitter üzerinden bölümlerin sırf çekilmek için yapıldığını düşünüyor.

Bu üç bölümden en büyük hayal kırıklığı ise şüphesiz Miley Cyrus’un yer aldığı, Rachel, Jack and Ashley too bölümü. Ünlü bir pop yıldızını canlandıran Miley’e dair bir de dijital asistan benzeri bir robot bebeğinin bulunması dizinin ilgi çeken detayları arasında yer alıyordu. Ancak işleniş ve hikaye kurgusu açısından bakıldığında dizinin beklentilerin çok altında kaldığı görülüyor. Öncelikle dizi gençlik dizisi kıvamında işlenen kurgusuyla klasik Black Mirror çizgisinin dışında yer alıyor. İzleyicileri doyurmayan bu bölüm, oyunculuklar açısından da oldukça eleştirildi.

İşte Netflix Türkiye hesabına Twitter’dan gelen o eleştiriler

https://twitter.com/Ter1iyimOpmiyim/status/1136265763759808517?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Ftwitter.com%2Fter1iyimopmiyim%2Fstatus%2F1136265763759808517

İlginizi çekebilir

Black Mirror 5. sezon fragmanı