reklamı kapat

POPÜLER

Zorunlu trafik sigortası

Sürücülere kritik MTV uyarısı; günlük olarak cezası var!

Araç sahiplerinden her sene düzenli olarak iki taksitte  alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için dikkat çeken bir uyarı yapıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2019 yılına ait MTV’nin ikinci taksit son ödeme tarihi 31 Temmuz 2019. Bu vergiyi ödemek ile mükellif kişilerin, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden plaka ve TC Kimlik Numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebiliyor. Bununla beraber, GİB Mobil uygulaması üzerinden 02.00-22.00 saatlerinde anlaşmalı bankaların kredi kartları ve banka kartlarıyla da ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca, vergi dairelerinden, anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık gibi alternatif ödeme kanallarından ve PTT iş yerlerinden de bu borçları kolayca ödemeniz mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MTV ödenmezse ne olur?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtlarının her yıl ödemekle yükümlü olduğu MTV, her araç için farklı ödemeler sunuyor. Peki ödemelerinizin zamanını kaçırır veya hiç yapmazsanız ne olur?  Öncelikle, Maliye Bakanlığı’ndan gelecek bir mektupla uyarı alırsınız. Bu uyarıyı dikkate almamanız durumun banka hesaplarınıza haciz koyularak ödemeniz gereken ücret tahsis edilebilir. Ayrınca günlük olarak gecikme faizi de uygulanacaktır. Bunun da mümkün olmaması durumunda aracınızın bağlanma tehlikesi mevcuttur. Bu sebeple motorlu taşıtlar vergisinin geciktirilmemesini öneririz.

İlginizi çekebilir

700 km menzil, 1.500 Nm tork; Bentley EXP 100 GT nefes kesen detaylarıyla tanıtıldı