reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV kaynaklı daralmanın ardından otomobil ihracatı ve üretimi de alarm veriyor!

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından yılın ilk altı aylık periyodunu içerisine alan rakamlar otomobil ihracatı ve üretimi için oldukça kritik.

ÖTV indirimi beklentilerinin artık yavaş yavaş geride kaldığı süreç içerisinde pazarın yüzde 60‘a kadar daraldığına şahit oluyoruz. Bunun sektöre yansıması da hiç şüphesiz olumsuz yönde olacak. Kemer sıkma ve işçi çıkartma politikasına kadar uzanabilecek olan bu olumsuzluklar, ihracata da yansımışa benziyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2019 yılının ilk yarısına ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Ocak-Haziran dönemine göre, toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13, otomobil üretimi ise yüzde 12 oranında azaldı. Bu dönemde toplam üretim 735 bin 62 adet, otomobil üretimi ise 492 bin 700 adet düzeyinde gerçekleşti. İlk altı ayda toplam pazar ise yüzde 45 azalarak 200 bin 901 adet oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil ihracatı döviz bazında yüzde 12 düştü

Aynı dönemde otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 8, otomobil ihracatı da yüzde 9 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 634 bin 768 adet, otomobil ihracatı ise 419 bin 46 adet düzeyinde gerçekleşti. Otomobil pazarı da yüzde 43 oranında azalarak 156 bin 378 adet olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısında ağırlıklı olarak iç pazardaki daralma kaynaklı olarak ticari araç üretimindeki daralma da sürdü. Ocak-Haziran döneminde toplam ticari araç üretimi yüzde 15 seviyesinde azalırken, ağır ticari araç üretimi yüzde 30, hafif ticari araç üretimi yüzde 14 seviyesinde azaldı. Geçtiğimiz yılın Ocak-Haziran dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 51, hafif ticari araç pazarı yüzde 50 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 56 azaldı. Aynı dönemde, toplam otomotiv ihracatı 15,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 12 azalarak 5,8 milyar dolar oldu. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 6 azalarak 5,1 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti.