reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV indirimi

OSD başkanı açıkladı! ÖTV indirimi için gelecek belli oldu

ÖTV indirimi ile ilgili bugün bir programa konuk olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, beklentinin negatif yönde sonuçlanacağını ifade etti.

11 gün önce resmen son bulan ÖTV indirimi ile ilgili beklentiler uzun süredir varlığını sürdürüyor. Gerek marka yöneticileri gerekse farklı kuruluşların başkanları, sektörün geleceği için teşviğin devam etmesinin zorunluluğu üzerine pek çok kez açıklamalarda bulundu. Bu hafta içerisinde resmi kanun teklifi ile gündeme gelen süreçteyse, hükümetin farklı bir bakış açısıyla elektrikli otomobil üzerine planlama yaptığına şahit olduk. Yakın vadede kimseyi memnun etmeyecek olan bu teklifle birlikte var olan endişelerin devamlılığı da söz konusuydu. Bugün Bloomberg HT’ye konuk olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, ÖTV ve KDV indirimlerinin devamını bekleyenleri üzecek bilgilerle karşımıza çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV indirimi için adım atılmayacak

Açıklamalarında pazarda iyice kötüleşerek devam eden yüzde 60’lık bir daralmanın altını çizen Yenigün; “Türkiye 2015 yılında bir milyonluk bir pazara ulaştı. 2018 yılında bu pazar 640 bine geriledi. Bu yıl ise 380 bin civarında olduğuna yönelik spekülasyonlar var.” ifadelerine yer verdi. Kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda hükümetin bu konuda bir adım atmayacağını belirtmiş olması da var olan sıkıntının iyice büyüyeceğini gösteriyor. Sektörün desteklenmeye ihtiyaç duyduğunu belirten Yenigün, 30 Haziran’da sona eren ÖTV indiriminin sonlandırılmasının sektöre ciddi negatif etkileri olduğunu, araç satışlarının durma noktasına geldiğini belirtti. Nitekim Yenigün de ÖTV ve KDV desteğinin sürmeyeceğine dair bilgileri olduğunu açıklamalarında özellikle vurgulamış durumda. Kaynar bir kazana dönen sürecin bizi nereye çıkartacağını hep birlikte göreceğiz.