reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

Bakan Albayrak’tan kritik ÖTV açıklaması geldi

Yaklaşık 1 yıldır devam eden ÖTV indirimi uygulamasının sona ermesinin ardından, durma noktasına gelen otomobil satışları ile ilgili yeni bir iddia gündeme gelmişti. Bakan Albayrak açıklamaları ile ilgili konuya açıklık getirdi.

Kur oranlarındaki artışlar geçtiğimiz seneden itibaren otomobil fiyatlarına direk olarak yansıdı. Çoğu otomobil modeli fiyatını neredeyse ikiye katladı. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum satışlara da hızlı bir şekilde etki etti. Yapılan ÖTV indirimlerinin ardından yangın bir nebze söndürülse de geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 50 oranında kritik bir düşüş yaşanmıştı. Ancak ÖTV indirimlerinin arından 8 ay geçti ve kısa süre önce bu indirimler sona erdi. Yani 1.600 cc’yi aşmayan otomobiller için indirimle birlikte yüzde 30 olan ÖTV, tekrar yüzde 45’e çıkmıştı. Otomobil satışlarının ÖTV’nin normale dönmesi ile iyiden iyiye düşmesi beklenen bir gelişme oldu. Ancak yaşanan gerilemeye rağmen, ülkenin ekonomik durumuna istinaden olası bir ÖTV zammı konuşuluyordu. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak konuya açıklık getirdi. Albayrak “Şu anda spesifik bir ÖTV artışı çalışmamız yok. Türkiye bu yıl pozitif büyüyecek. Büyüme 2019 hedefine yakın olacak. 2019 yılı faiz ödemesi, bütçeye konan rakamın altında kalacak. 2019 yıl sonu enflasyonu yüzde 15,9 hedefinin altında olacak.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OSD Başkanı ÖTV indirimi hakkında konuşmuştu

Açıklamalarında pazarda iyice kötüleşerek devam eden yüzde 60’lık bir daralmanın altını çizen OSD Başkanı Yenigün; “Türkiye 2015 yılında bir milyonluk bir pazara ulaştı. 2018 yılında bu pazar 640 bine geriledi. Bu yıl ise 380 bin civarında olduğuna yönelik spekülasyonlar var.” ifadelerine yer verdi. Kaynaklardan alınan bilgiler doğrultusunda hükümetin bu konuda bir adım atmayacağını belirtmiş olması da var olan sıkıntının iyice büyüyeceğini gösteriyor. Sektörün desteklenmeye ihtiyaç duyduğunu belirten Yenigün, 30 Haziran’da sona eren ÖTV indiriminin sonlandırılmasının sektöre ciddi negatif etkileri olduğunu, araç satışlarının durma noktasına geldiğini belirtti. Nitekim Yenigün de ÖTV ve KDV desteğinin sürmeyeceğine dair bilgileri olduğunu açıklamalarında özellikle vurgulamıştı.

İlginizi çekebilir

Türkiye Avrupa dördüncüsü; SEAT Leon rekor satış adedini geride bıraktı