reklamı kapat

POPÜLER

SEAT Leon

Türkiye Avrupa dördüncüsü; SEAT Leon rekor satış adedini geride bıraktı [Video]

Geride bırakılan kilometre taşıyla markasının en çok satan otomobili rozetini elde eden SEAT Leon, başarısını yeni jenerasyonda da sürdürmenin peşinde.

Kuzeni Volkswagen Golf‘ün en önemli alternatifi olarak görülen SEAT Leon, Türkiye’de olduğu gibi diğer ülkelerde de oldukça popüler. 1999 yılında başlayan macerasında geride üç jenerasyon bırakan Leon süreç içerisinde hep üzerine koyarak kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştı. Bu çalışmaların sonucu olaraksa bugün itibarıyla marka tarihinin en çok satan otomobili olarak kayıtlara geçme vakti. Resmi kaynaklardan yapılan duyuruyla gündeme gelen Leon, 2012 yılında başlayan üçüncü jenerasyonuyla 1.000.000 adetlik satış rakamını yakalamayı başarmış durumda. Geride bıraktığımız tüm jenerasyonları üst üste koyduğumuzda ise ortaya 2 milyon 210 bin 712 adetlik ciddi bir sonucun çıktığını görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SEAT Leon satışlarında Türkiye’nin payı

İlk başta da bahsettiğimiz gibi Leon’un ülkemiz pazarında çok önemli bir pazar payı mevcut. Her yaştan kullanıcının radarına girmeyi başaran bu önemli ismin 1 milyon adetlik satış sıralamasına Türkiye’nin Avrupa dördüncüsü olduğunu görüyoruz. Sıralamaya göre satışların; Almanya 237.558 adet, İspanya 206.785, İngiltere 131.062 adet, Türkiye 49.223 adet ve Fransa 45.114 adet şeklinde bölüşüldüğünü görebiliyoruz. SEAT verilerinin devamında ilk jenerasyon Leon’un 534.797 adet ilinci jenerasyonunsa 675.915 adetlik satış başarısı yakalaması dikkat çekiyor. Meksika, Fas, Singapur ve Yeni Zelanda da İspanyol üreticinin önümüzdeki süreçte daha fazla satış yakalamayı amaçladığı ülkeler arasında karşımıza çıkıyor.