reklamı kapat

POPÜLER

iPhone iOS

iPhone ve iPad kullanıcıları için büyük risk; iOS işletim sisteminde Google araştırmacıları tarafından kritik açıklar bulundu!

Apple’ın iPhone ve iPad modelleri iOS işletim sistemi üzerine kuruluyor. İşte bu sistemde can sıkan yeni açıklar ortaya çıktı. Bunları bulan da Google araştırmacıları.

Google araştırmacıları ortaya çıktığı kadarıyla iOS işletim sisteminde tam altı farklı kritik açık buldu. Bu açıkların büyük bölümünün iOS 12.4 sürümüyle beraber ortadan kaldırıldığı söyleniyor. Bu gerçekten güzel ancak korkutan bir açığın halen kapatılmadığı belirtiliyor. Google Project Zero takımında yer alan Natalie Silvanovich ve Samuel Groß’un bu açık konusunda Apple’ın bilgilendirdiği ancak halen bir adımın atılmadığı söyleniyor. Bulunan bu açıkların en kötü yanı uzaktan çalışıyor olmaları. Yani bu açıklardan yararlanmak için hacker’ların telefonunuza fiziksel olarak ulaşması gerekmiyor. Bu da gerçekten milyonlarda iPhone ve iPad kullanıcısını riske atıyor. Bu açıklarla bir iMessage mesajı üstünden dahi ciddi sorunların doğabildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor. Burada tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara ve özellikle bağlantılara basmamanız büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS işletim sistemi Android’e göre daha güvenli olarak nitelendiriliyor

Ancak bir kez daha gördüğünüz üzere dünya üstünde yüzde 100 güvenli hiçbir sistem bulunmuyor. Her zaman güvenlik açıkları çıkıyor ve bunların bulunması için hazırlanan programlar büyük önem arz ediyor. Açıklara karşı kişilerin cihazlarını güncel tutmaktan başka pek şansı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Sony’den yeni üst düzey kompakt fotoğraf makinesi