reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13 Apple

iOS 13 kullanıma çıkmadan güvenlik açığı çıktı [Video]

iPad’lere özel yeni işletim sistemi iPadOS ve iPhone’lara özel iOS 13 çok yakında çıkıyor. Bununla beraber bazı açıklar da ortaya çıkıyor.

10 Eylül akşamında resmi olarak yapılan açıklamaya göre iOS 13’e 19 Eylül tarihinde, iOS 13.1’e 30 Eylül tarihinde, iPadOS’a ise 30 Eylül tarihinde kullanıma çıkıyor. Yüklendiği cihazları genel olarak çok daha seri hale getiren sürümlerden iOS 13 detaylarına buradan, iPadOS detaylarına ise buradan ulaşabilirsiniz. Destekli cihazlara da aşağıda verdiğimiz iOS 13, görünüşe göre önemli sayılacak bir açıkla geliyor. Bu açık için herkesi riske atan bir durum bulunmuyor. Çünkü bu açık sayesinde sadece telefonlara kayıtlı kişilere ulaşılabiliyor ve bu da uzaktan yapılamıyor. FaceTime ve “voiceover” özelliği üzerinde çalışan açık, kayıtlı kişilere kilit ekranı üstünden (Parola kullanmadan) girilmesine imkan tanıyor. 13.1 ile kapatılacağı tahmin edilen açık, gerçekten şaşırtıyor. Çünkü buna benzer açıklar daha önce de ortaya çıktı ve iOS 13’ün betası çok uzun zamandır devam ediyor. Halen böyle basit şeylerin çıkıyor olması çok ilginç görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 hangi cihazlara destek veriyor?

Firmanın resmi açıklamasına göre iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri yeni sürüme geçiyor. iPhone 11 ailesi ise kutusundan direkt olarak yeni sürümle çıkıyor.

iPadOS hangi cihazlara destek veriyor?

iPadOS’a yeni iPad haricinde iPad Air 3, 2018 iPad Pro, 2017 iPad Pro, 6. jenerasyon iPad, 5. jenerasyon iPad, iPad Air 2, iPad mini 5 ve iPad mini 4 modelleri resmi olarak geçiş yapıyor.

İlgili Video