reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 13

iOS 13 kullanıma çıktı; işte destekli iPhone modelleri [İndir]

Artık sadece iPhone’lara özel işletim sistemi iOS 13, sonunda dünya genelindeki tüm iPhone kullanıcıları için indirmeye açıldı;

Apple, söz verdiği tarihte / saatte WWDC 2019 kapsamında tanıttığı ve uzun süredir beta testlerini yaptığı yeni mobil işletim sistemi iOS 13’ü indirmeye sundu. Aşağıda paylaştığımız iPhone modelleri için çıkan sürüm, direkt olarak iPhone’ların “Yazılım Güncelleme” bölümünden elde edilebiliyor. Ancak birçok kaynak halen iOS 13 yerine 23 Eylül tarihinde çıkacak 13.1 sürümünün beklenmesini daha mantıklı buluyor. Çünkü yayımlanan iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max incelemelerinde göründüğü kadarıyla iOS 13’ün halen birçok ufak ancak can sıkıcı hatası / problemi bulunuyor. Genel olarak devrimsel bir sürüm olmadığı için şu an kullanımı imkansız hale getirecek çok büyük sorunlar yer almıyor ancak bazı uygulamalarda ciddi çökme sorunları görülüyor.

Birçok uygulama geliştiricinin hazır olduğu, birçoğunun ise işletim sisteminin çıkmasını beklendiği sürüm, Face ID başta olmak üzere genel performansı artırıyor ve özellikle dark mode yani koyu arayüz ile dikkat çekiyor. Buna ek olarak Apple’ın yenilenmiş yerleşik uygulamalarını taşıyan sürüm, yeni fotoğraflar uygulamasıyla da dikkat çekiyor. Fotoğraf ile video düzenlemeyi kolaylaştıran ve metin kontrolünde daha yetenekli hale gelen iOS 13 hakkındaki diğer dikkat çeken diğer detaylar ise burada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 hangi iPhone’lara destek veriyor?

Firmanın resmi açıklamasına göre iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri yeni sürüme geçiyor.

iPadOS hangi cihazlara destek veriyor?

iPadOS’a yeni iPad haricinde iPad Air 3, 2018 iPad Pro, 2017 iPad Pro, 6. jenerasyon iPad, 5. jenerasyon iPad, iPad Air 2, iPad mini 5 ve iPad mini 4 modelleri resmi olarak geçiş yapıyor. Bu sürüm 23 Eylül tarihinde çıkıyor.

Ek bilgi olarak Apple’dan merak edilen macOS Catalina işletim sistemi ise ekim ayında geliyor.

İlgili Video

Yeni sürümle gelen iPhone 11 Pro modelleri