reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 11 U1 Çip

iPhone 11 modellerinin gizlenen yeniliği U1 çip ve getirdikleri

Teknoloji devi Apple, 10 Eylül tarihli iPhone 11 ve 11 Pro lansmanında telefonlarına eklediği yeni U1 çip hakkında hiçbir bilgi vermedi. Peki bu çip tam olarak ne işe yarıyor?

Apple’ın 2019 modelleri iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max‘a koyduğu ancak bilgi vermekten ilginç şekilde çekindiği bu U1 çip, boyundan büyük görevler üstlenebilir deniyor. Şu an Apple bu yeni donanımı resmi sitesinde ayırdığı ufak bir bölümde şu şekilde açıklıyor: “Ultra Geniş Bant teknolojisi iPhone’a taşınıyor. Apple tasarımı yeni U1 çip, uzamsal farkındalık için Ultra Geniş Bant teknolojisinden yararlanıyor. Bu teknoloji sayesinde iPhone 11, U1 özellikli diğer Apple aygıtlarının yerini tam olarak tespit edebiliyor. GPS teknolojisinin oturma odanıza ölçeklendiğini düşünün. AirDrop ile birine dosya göndermek istediğinizde iPhone’unuzu onun iPhone’una doğrultun, listenin başında o kişi belirsin.”

Yani bu çip sayesinde iPhone’lar hem kendi konumunu hem de çevresindeki diğer cihazların yerini hiç olmadığı kadar iyi şekilde tespit edebiliyor. Hatta burada daha önce verilen dikkat çekici detaylar da bulunuyor. Cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçen bu teknolojinin, Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalıştığı ve iç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini tam 5-10 cm seviyesine çektiği söyleniyor. Bu gerçekten çok iyi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 11 merkezli U1 çip donanımının esasen Apple takip aksesuarı için eklendiği düşünülüyor

Biliyorsunuz bu aksesuar beklenmesine rağmen yeni iPhone’lar ile tanıtılmadı. Yine Ultra Geniş Bant teknolojisi ile çalışan bu ürün, kişilerin belirledikleri eşyalarını kaybetmesini ve geride bırakmasını önlüyor. Çıktığı zaman içerisinde yer aldığı kaybolan / unutulan ürünü elinizle koymuş gibi bulmanıza imkan tanıyacak aksesuar, iOS 13 ile gelen “Find My” uygulamasıyla bağlantılı çalışıyor. Duyduğumuz kadarıyla uygulama temelinde güvenli bölgeler ayarlayabilecek ve buralarda “unuttunuz” bildirimi vermeyecek ürün, bir kayıp moduna da sahip olacak deniyor. Bu mod açıldığında ürün her iPhone sahibini arama sürecine dahil edecek bilgileri geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Artırılmış gerçeklik temelli olacağı ve bunu obje bulma sürecinde kullanacağı söylenen bu faydalı aksesuarın, gücünü arkasına konulacak tek bir saat pilinden alacağı da söylenenler arasında yer alıyor. Bu ürünün ne zaman çıkacağı bilinmezken, U1 Çip temelinde başka imkanların adı da geçiyor. Bu çipin direkt olarak artırılmış gerçeklik uygulamaları ve firmanın aktif olarak geliştirdiği AR gözlüğü için görev yapabileceği söyleniyor. Buna ek olarak iç mekan navigasyonu için de görev yapabileceği aktarılan U1, akıllı ev teknolojilerine de entegre edilebilir deniyor.

Örneğin U1 ile akıllı kapı kilitlerin sizin tam olarak bulunduğunuz yeri algılayabileceği ve otomatik olarak çalışabileceği söyleniyor. Aynı zamanda otomobillere de entegre edilebileceği aktarılan teknoloji, gerçekten geniş bir alana odaklanıyor ve iPhone’larda artık Ultra Geniş Bant teknolojisinin olması, geliştiricileri bu alana daha da yoğunlaştıracak gibi duruyor. Ancak şimdilik bu teknolojinin büyük bir fark yaratması beklenmiyor. Bu açıdan 2020 CES fuarının sağlam bir başlangıç yapabileceği tahmin ediliyor.

İlgili Videolar

Yeni iPhone’ların tanıtım videoları