reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirTag

Takip odaklı Apple AirTag hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar

Apple’ın dün akşam tanıttığı en önemli ürünlerin başında Apple AirTag yer alıyor. İşte bu ürün için kilit tüm detaylar ortaya çıkmış durumda.

Dün akşam düzenlenen etkinlik kapsamında Apple, yeni donanımı AirTag için çok kısa bir tanıtım yaptı. Bu gerçekten şaşırttı ve birçok detay hızlıca geçildi.

Daha detaylı bir sunumu hakeden ürün hakkında elbette artık daha çok bilgi sahibiyiz. Gelin Apple tarafından “Kaybetme alışkanlığınız kayboluyor” mottosuyla lanse edilen ürüne yakında bakalım.

Apple AirTag temel olarak Tile çözümleri ya da Samsung Galaxy SmartTag / Galaxy SmartTag Plus benzeri bir takip aksesuarı. Apple ürünü şöyle tanımlıyor:

“AirTag ile eşyalarınızı bulmak inanılmaz kolay hale geliyor. Birini anahtarlarınıza takın, diğerini sırt çantanıza atın. Ve Bul uygulamasıyla eşyalarınızın nerede olduğunu görün.

Bu kadar basit. Üstelik Bul uygulaması sayesinde Apple aygıtlarınızı da takip edebiliyor, ailenizin ve arkadaşlarınızın nerede olduklarından haberdar olabiliyorsunuz.”

Apple AirTag tam olarak nasıl çalışıyor?

Firmaya göre ürün, Apple Bul ağında yer alan yakındaki aygıtların algılayabildiği güvenli bir Bluetooth sinyali yayıyor. Bu aygıtlar AirTag’inizin konumunu iCloud’a gönderiyor, siz de Bul uygulamasını açarak AirTag’inizin nerede olduğunu haritada görebiliyorsunuz.

Apple burada “Yardımınıza koşacak yüz milyonlarca arkadaşınız var” ibaresini kullanıyor ve ekliyor: “Diyelim bir eşyanızı spor salonu veya plaj gibi uzak bir yerde unuttunuz. Dünyanın dört bir yanındaki yüz milyonlarca iPhone, iPad ve Mac’ten oluşan Bul ağı AirTag’inizi bulmanıza yardımcı oluyor.

Bu süreç üzerine duruluyor çünkü Apple Bul uygulaması diğer Apple cihaz kullanıcılarını da anonim olarak arama sürecine dahil ediyor. Bu süreç iPhone ya da iPad gibi diğer ürünleri de kapsıyor ve büyük fayda sağlıyor.

Apple AirTag, U1 çip ile geliyor

Evet Apple AirTag’in bünyesinde bir U1 çip barındırıyor. U1 çipin merkezinde ise çok hassas iç mekan konum belirleme sunan Ultra Geniş Bant teknolojisi yer alıyor. Apple bu yeni donanımı şu şekilde açıklıyor:

“Apple tasarımı yeni U1 çip, uzamsal farkındalık için Ultra Geniş Bant teknolojisinden yararlanıyor. Bu teknoloji sayesinde destekli iPhone modelleri, U1 özellikli diğer Apple aygıtlarının yerini tam olarak tespit edebiliyor.

GPS teknolojisinin oturma odanıza ölçeklendiğini düşünün. AirDrop ile birine dosya göndermek istediğinizde iPhone’unuzu onun iPhone’una doğrultun, listenin başında o kişi belirsin.”

Bu altyapı ile ayarladığınız AirTag’iniz yakındaysa, iPhone’unuz Tam Konum Bulma özelliği ile sizi doğrudan ona yönlendirebiliyor.

Ultra Geniş Bant teknolojisi sayesinde AirTag ile aranızdaki mesafeyi ve hangi yöne gitmeniz gerektiğini görebiliyorsunuz ve bu da çok kullanışlı görünüyor.

Tam Konum Bulma özelliği sadece şu modellerde çalışıyor: “iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max”

Apple AirTag bünyesinde bir hoparlör var

Ürün yerleşik hoparlörden ses çıkarabildiği için görsel yanında işitsel konum belirleme de yapılabiliyor. Apple bu konuda şu örneği veriyor:

“Cüzdanınızı bulamıyor musunuz? AirTag takılıysa çok da endişelenmenize gerek olmayabilir. Bul uygulamasındaki yeni Nesneler sekmesine giderek yerleşik hoparlörden bir ses çalın veya “Hey Siri, cüzdanımı bul” deyin. Koltuğun altında veya yan odada mı kalmış? Sesi takip edin ve cüzdanınızı kolayca bulun.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple AirTag için bir kayıp modu sunuluyor

Apple bu en önemli detaylardan olan konuda direkt olarak şu açıklamayı yapıyor:

“Tıpkı diğer Apple aygıtlarınız gibi AirTag de Kayıp Modu’na alınabiliyor. Bul ağındaki bir aygıt tarafından tespit edildiğinde size otomatik olarak bir bildirim geliyor.

Ayrıca, NFC özelliğine sahip bir akıllı telefonla AirTag’inize dokunulduğunda iletişim bilgilerinizin görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu NFC temelli AirTag’in bilgilerini alma süreci Android telefonlarda da çalışıyor. Apple ilginç ve güzel şekilde süreci sadece iPhone’lar ile kısıtlamamış durumda.

Apple AirTag için bir karışma önlemi de var

Apple’a göre ürün istenmeyen takip durumlarını önleyecek şekilde tasarlanmış. Firmanın karışma konusunda çözümü ise tam olarak şöyle:

“Başka birinin AirTag’i sizin eşyalarınıza karışırsa iPhone’unuz o AirTag’in sizinle olduğunu algılayıp bir uyarı gönderiyor. Bir süre sonra onu hâlâ bulamazsanız AirTag nerede olduğunu belli etmek için bir ses çalmaya başlıyor.

Elbette AirTag’i olan bir arkadaşınızın yanında veya AirTag dolu bir trende de olabilirsiniz. Ama merak etmeyin, bu uyarılar yalnızca AirTag sahibinden ayrıldığı zaman etkinleştiriliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple AirTag için pil durumu ne?

Aktarıldığı kadarıyla modelin içerisinde CR2032 pil yer alıyor. Bu pilin yılda bir kere değiştirilmesi yeterli olacak. Hatta bazı durumlarında bir yılın da geçilebileceği aktarılıyor.

Apple AirTag için Türkiye’de ne kadar verilmesi gerekiyor?

Suya karşı dayanıklı (IP67 ile 30 dakikaya kadar maksimum 1 metre derinlik) olan 11 gramlık modelin Türkiye fiyatı 299 TL seviyesinde. 4’lü paket içinse tam 999 TL verilmesi gerekiyor.

Ürün için burada görebileceğiniz gibi oldukça pahalı Apple aksesuarlarının hazırlandığını da belirtelim. Aynı zamanda üçüncü parti firmalar da birçok bağlantı odaklı aksesuar hazırlamış durumda.

Apple AirTag için yayımlanan resmi tanıtım videosu: