reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi UWB

Xiaomi, UWB teknolojisi ile akıllı evleri değiştirecek [Video]

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Xiaomi, UWB teknolojisi üzerinde de çalışıyor. Firma bu konuda güzel bir altyapı kuruyor.

Biliyorsunuz Apple’ın yeni ürünlerinde U1 çip yer alıyor. U1 çip biriminin en büyük getirisi ise Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi oluyor. iPhone 11 modellerinde yer alan ve yeni tanıtılacak iPhone 12’lerde de olacak UWB desteği, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. Aktarıldığı kadarıyla iç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi UWB teknolojisi ile ev yönetimini kolaylaştırmak istiyor

Elbette bu teknoloji üzerinde sadece Apple çalışmıyor. Bu alana ilgi duyan firmalardan birisi de Xiaomi. Firma bu teknolojiyi yeni nesil akıllı telefonlarında ve sayıları her geçen gün artan akıllı ev ürünlerinde de kullanmak istiyor. Xiaomi, yayımladığı yukarıdaki videoya göre sürece şimdilik “otomatik cihaz konumu belirleme ve kontrol” üzerinden yaklaşıyor. Bu teknoloji ile yukarıda da dediğimiz gibi cihazların konumu çok hassas olarak tespit edilebiliyor.

Firma tam da bunu kullanarak bulunulan ortamdaki akıllı ürünlerin sadece telefonu o ürüne doğrultularak kontrol edilmesine imkan tanıyor. Altyapı telefonun hangi cihaza baktığını görüyor ve ona özel kontrol menüsünü otomatik olarak açıyor. Bu da uygulamaya girip işlem yapma yerine daha kullanışlı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

En ufak boyutlu Xbox modeli Series S ile tanışın