reklamı kapat

POPÜLER

Sürücülere hatırlatma; MTV için son ödeme tarihi ne zaman?

Sürücülere hatırlatma; MTV için son ödeme tarihi ne zaman?

Araç sahiplerinden her sene düzenli olarak iki taksitte alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için son ödeme tarihi yaklaşıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2021 yılına ait MTV’nin birinci taksit son ödeme tarihi 31 Ocak 2021. Bu vergiyi ödemek ile mükellif kişilerin, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden plaka ve TC Kimlik Numarası bilgilerini girerek borçlarını görüntüleyip ödeyebiliyor. Bununla beraber, GİB Mobil uygulaması üzerinden 02.00-22.00 saatlerinde anlaşmalı bankaların kredi kartları ve banka kartlarıyla da ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca, vergi dairelerinden, anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık gibi alternatif ödeme kanallarından ve PTT iş yerlerinden de bu borçları kolayca ödemeniz mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MTV ödenmezse ne olur?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtlarının her yıl ödemekle yükümlü olduğu MTV, her araç için farklı ödemeler sunuyor. Peki ödemelerinizin zamanını kaçırır veya hiç yapmazsanız ne olur?  Öncelikle, Maliye Bakanlığı’ndan gelecek bir mektupla uyarı alırsınız. Bu uyarıyı dikkate almamanız durumun banka hesaplarınıza haciz koyularak ödemeniz gereken ücret tahsis edilebilir. Ayrınca günlük olarak gecikme faizi de uygulanacaktır. Bunun da mümkün olmaması durumunda aracınızın bağlanma tehlikesi mevcuttur. Bu sebeple motorlu taşıtlar vergisinin geciktirilmemesini öneririz.

İlginizi çekebilir

Avrupa’nın en ucuz elektrikli otomobili iddiasını taşıyan Dacia Spring Electric