reklamı kapat

POPÜLER

Huawei işletim sistemi

Huawei işletim sisteminin çıkış tarihi ve en önemli detayı ortaya çıktı (Güncellendi)

HuaweiAndroid lisansı iptal edildiği için kendi işletim sistemini kullanıma sunuyor. Hem de yeni açıklamaya göre çok yakın bir süre içerisinde.

Huawei, Amerika ambargosu altında Android lisansını kaybetti. Bu durum mevcut cihazları etkilemiyor ancak gelecek cihazlar için büyük bir sorun oluşturuyor. Çünkü firma Android kullanmaya devam edebilecek olmasına rağmen Play Store dahil kilit servislere erişimi kaybediyor. Hal böyle olunca Android’in bir anlamı kalmıyor. İşte bu yüzden firma kendi işletim sistemini sunmaya hazırlanıyor. Şirket içerisinde Hongmeng OS adıyla geçen, pazara ise “Huawei Ark OS, “Ark” ya da “Ark OS” isimlerinden birisiyle verileceği tahmin edilen işletim sistemi, söylendiği kadarıyla önümüzdeki ay yani haziran ayı içinde kullanıma çıkmaya başlıyor. Resmi ağızdan gelen bu açıklama gerçekten büyük önem arz ediyor. Ancak burada çok merak edilen bir soru bulunuyor. Bu işletim sistemi uygulama konusunda ne yapacak?

Söylendiği kadarıyla işletim sisteminde AppGallery üzerinden tüm Android uygulamaları resmi olarak kullanılabilecek. Bu gerçekten çok önemli çünkü uygulama desteği olmadan işletim sisteminin bir anlamı kalmıyor. Huawei’nin bu durumu çözmesi hem kendisi hem de tüketiciler için çok iyi duruyor. İlginç olarak 2018 Ocak ayından bu yana hazır olduğu belirtilen işletim sistemi, sadece akıllı telefonlarla da çalışmıyor. Firma işletim sisteminin telefon yanında bilgisayar, tablet, televizyon, otomobil ve giyilebilir ürünler için de geliştirildiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei işletim sistemi beklenden erken geliyor

Daha önce 2020 başında geleceği belirtilen işletim sistemiyle çok yakında tanışıyoruz. Donanım tarafındaki sorunları Çin pazarı içinde halledebilecek imkanı bulunan firma, yazılım tarafını da kendisi halletmiş durumda.

Güncelleme: Android Authority’nin yine resmi kaynaklara dayandırdığı haberine göre işletim sisteminin çıkış tarihi halen tam olarak belli olmuş değil. Bu açıdan haziran çıkışı olmayacak gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Asus’un en yeni dizüstü modeli