reklamı kapat

POPÜLER

Apple Intel 5G modem iPhone

Apple ile Intel arasında iPhone odaklı önemli satın alma gelişmesi

Teknoloji devi Apple, gelecek iPhone modelleri için önemli bir satın alma haberiyle gündemde bulunuyor. Bu konunun merkezinde Intel yer alıyor.

Apple, 5G destekli ilk iPhone modellerini 2020 yılında satışa sunacak. Daha önce duyduğumuz kadarıyla ilk modeller yeni anlaşmaya varılan Qualcomm ve Samsung imzalı modemler ile desteklenecek. Ancak uzun zamandır söylendiği üzere firma bu konuda Qualcomm’a ya da başka bir üreticiye bağlı olmak istemiyor. Bu yüzden de teknoloji devi uzun süredir kendi modem birimini geliştiriyor. Bu konuda halen çok erken aşamada bulunduğu belirtilen Apple, geçtiğimiz aylarda süreci hızlandırmak adına Intel 5G modem çalışmalarının en önemli isimlerinden Umashankar Thyagarajan‘ı bünyesine katmıştı. Fakat Apple daha büyük bir hamle yapacak gibi görünüyor. Sağlam kaynaklara göre şirket direkt olarak Intel’in Almanya merkezli 5G modem birimini bünyesine katmayı planlıyor. Bu satın alım gerçekleşirse Intel’in 2011 yılında 1.4 milyar dolara aldığı Infineon firmasındaki tüm mühendisler Apple’a geçiş yapacak. Elinde bu satın alımı rahatlıkla gerçekleştirebilecek para bulunan teknoloji devi, gelecek iPhone modelleriyle pazarında gerisinde kalmak istemiyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, gelecek iPhone modelleri için tam bağımsızlık istiyor

Firma şu an kendi işlemci ve grafik birimlerini tasarlıyor. Modem tarafında da bağımsız olunması, gelecek iPhone modelleri için gerçekten önemli görünüyor. Bu tarz özel tasarımlar, firmalara daha optimize ve performanslı cihazlar tasarlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca tasarım sürecinin başkalarına yaptırılmaması, cihazların güvenliğini de artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni donanımları