reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo imzasıyla dünyanın ilk otomobil ile bisiklet kaskı çarpışma testi [Video]

Volvo ve POC gibi iki İsveç merkezli üretici bir araya getiren testler sonucunda elde edilecek veriler, her iki cephe için de fazlasıyla önemli.

Gelişen teknolojiyle birlikte güvenlik konusundaki hassasiyeti için yeni perspektifler geliştirmeye devam eden Volvo, otomobil dışındaki kullanıcı ve yayalar için de fazlasıyla özenli. Özellikle otonom sürüşe giden yolda fazlasıyla önemli olan bu destekler, günümüz itibarıyla yaya, hayvan ve bisiklet algılama gibi farklı sınıflar üzerinden otomobile entegre ediliyor. Bahsettiğimiz felsefe kapsamında bisikletçilerin daha fazla korunmasını sağlamak amacıyla yeni bir araştırma projesi geliştiren Volvo, dünyada ilk olacak bir seri çarpışma testi için bisikleti merkeze alıyor. Otomobil üreticinin bu konudaki en büyük ortağı ise kendisini gibi İsveçli, üst düzey spor ve güvenlik markası POC olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo ve POC araştırması geleceği aydınlatacak

Ortaklık, bisikletliler ile araçlar arasında gerçekleşen kazaların çoğunlukla ciddi yaralanmalara ya da hayat kayıplarına neden olmasına bir çözüm üretme fikrinden ortaya çıkmış durumda. Bu kazaları tamamen önlemek için Volvo’nun aktif güvenlik teknolojilerine dayalı net bir stratejisi bulunuyor. Tam otomatik frenli bisikletli algılama sistemi, bisikletlileri tespit etmek, yaklaşan bir çarpışma için sürücüyü uyarmak ve eğer gerekirse frenleme uygulamak için otomobilin kameralarını ve radarlarını kullanarak fayda sağlama üzerine kurulu.

Volvo-POC araştırma projesi, İsveç’in Göteborg şehrinde yer alan Volvo güvenlik araştırma tesislerinde gerçekleştirilecek olan ve özel olarak tasarlanmış bir seri çarpışma testinden oluşuyor. Proje aynı zamanda, bisikletçilerin uzun süreli yaralanma türlerini anlaşılmasını amaçlayan daha geniş bir araştırmanın da bir parçası. Bu testler sırasında, POC bisiklet kaskları takılmış çarpışma mankenleri, çeşitli ölçümler için farklı hızlarda ve açılarda, statik bir Volvo otomobilinin kaputunun farklı bölgelerine doğru fırlatılıyor. Testler, yayaların kafa koruması için hazırlanmış mevcut düzenleyici test prosedürlerine dayanıyor. Bu durum, Volvo ve POC’ın kask kullanılması ve kullanılmaması durumları arasında doğrudan bir karşılaştırma yapmasına imkan sağlıyor. Araştırma projesinden edinilen bilgiler, bir otomobil bisiklet kazası durumuna karşı POC’un daha güvenli ve daha koruyucu kasklar üretmesine yardımcı olacak. Testler ayrıca, otomobiller için de geleceğe dair değerli bilgiler ve geri bildirimler elde etmesini de sağlayacak.