reklamı kapat

POPÜLER

Apple 5G modem

Apple’ın geleceği için büyük önem arzeden donanım için tarih verildi

Apple, gelecek iPhone modellerinde bağımsız olmak adına kısa süre önce Intel’in modem birimini satın aldı. Peki ilk 5G modemler ne zaman geliyor?

Apple, Intel’in akıllı telefon için modem üreten biriminin büyük bölümünü 1 milyar dolara satın aldı. Bu hamle sonucunda 2.200 kadar Intel çalışanı ve diğer bölüme bağlı varlıklar Apple’a geçti. İşlemci ve grafik birimi sonrasında modem tarafında da bağımsızlığını ilan etme yolunda önemli bir adım atan teknoloji devi, söylendiği kadarıyla kendisine 2021 yılını hedef koymuş durumda. Üretim için TSMC ile bağlantılı Global Unichip ile masaya oturduğu söylenen firma, 2021 itibariyle iPhone ve iPad modellerine kendi 5G modem birimini koymayı hedefliyor. Daha önce bazı kaynakların 2025 gibi gerçekleşeceğini belirttiği bu süreci çok uzatmayacak gibi görünen firma, geleceği için gerçekten önemli bir adım atıyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi modem için Qualcomm ya da Huawei ile çalışarak büyük risklere girmek istemeyen Apple, bu açıdan 5G dönemine geç kalacak ancak ilerleyen yıllarda farklı yaratacak gibi görünüyor. Intel’in modem birimini satın almadan önce Intel bünyesindeki 5G modem çalışmalarının en önemli isimlerinden Umashankar Thyagarajan‘ı da bünyesine katan firma, artık elinde çok tecrübeli bir ekip barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone modelleri için tam bağımsızlığa bir adım daha attı

Ancak halen firmanın ürünlerinde dışa bağımlı olduğu başta OLED / LCD paneller ve depolama / RAM birimleri olmak üzere birçok alan bulunuyor. Bunları da yavaş yavaş ortadan kaldırmak isteyen firma, biliyorsunuz microLED panel tarafına uzun yıllardır çok ciddi yatırımlar yapıyor. Apple’ın hepsine ek olarak gelecek dizüstü bilgisayarlarından Intel işlemcileri kaldırmak istediği de biliniyor. Firma bu konuda gerçekten çok ciddi yatırımlar yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni donanımları