reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otoban Siemens
elektrikli otoban Siemens

Taşımacılığın geleceği; ticari araçlara özel elektrikli otoban!

Taşımacılığın geleceğinde kesinlikle elektrikli araçlar yer alıyor. İşte bu konuda farklı çalışmalar yürütülüyor. Bunlardan birisi de elektrikli otoban.

Advertisement

Elektrikli araçların yerleşik bir pil sistemi ve buna bağlı bir menzilleri bulunuyor. Yani şu an hiçbir araç “sınırsız menzile” sahip değil. Ticari araçlar için menzil şu an ciddi sıkıntı yaratabiliyor. Geliştirilen elektrikli otoban altyapısıysa işte buna bir çözüm olması için test ediliyor. Siemens tarafından 2012 yılından bu yana geliştirilen ve Amerika ile İsveç’de testleri süren yol, şimdi Almanya’da da kuruldu. Ülkeye tam 14 milyon euroya mal olan bu yaklaşık 10 km uzunluğundaki yol, görebileceğiniz üzere baştan başa bir elektrik hattıyla donatılmış durumda. Bu hatta giren özel modifiye edilmiş ticari araçlar, hattan elektrikli alarak 90 km/s hızda kendi enerjilerini harcamadan yol yapabiliyor. Direkt olarak bir tramvay gibi çalışan sistem, bu sayede çok büyük maddi tasarruf getiriyor. Bu sistem aynı zamanda çevre kirliliğini de ciddi şekilde azaltıyor. Tamamen elektrikliler yanında hibrit araçlara da uygulanabilen sistem, araçların istedikleri zaman hattan çıkmasına ya da girmesine de imkan tanıyor deniyor. Bu detay kullanım kolaylığı açısından çok büyük önem arz ediyor.

elektrikli otoban Siemens
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otoban altyapısı gerçekten büyük gelecek vadediyor

Bu yola uygun araçlar için dünyaca ünlü üretici Scania ile ortaklık kuran Siemens, gerçekten önemli bir çalışma içerisinde bulunuyor. Ek olarak bu yola uygun araçların geliştirilmesi için 70 milyon euro para ayırdığı belirtilen Almanya, ticari araçların elektrikli hale getirilmesi konusunda çok kararlı görünüyor. Semi ile elektrikli ticari araçlarının ne kadar iyi olabileceğini gösteren Tesla, bu alanın öncü isimleri arasında başı çekiyor.

İlginizi Çekebilir

Tesla, yeni araçlarıyla sürücüye ihtiyacı bitirdi