reklamı kapat

POPÜLER

Disney

Disney CEO’sunun Marvel stüdyoları savunması

Disney CEO’su Bob Iger son zamanlarda Marvel stüdyolarına yapılan eleştirilere yanıt verme kararı aldı. Onun açıklamaları Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’yı hedef alıyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Martin Scorsese MCU filmleri hakkında şu sözleri sarf etmişti: “MCU filmlerini izlemiyorum. Aslına bakarsanız seyretmeyi denemedim diyemem. Fakat bu filmler sinema değil. Oyuncular lunaparkta tüm koşullara rağmen rol yapmaya çabalıyormuş gibi görünüyor. İnsanların duygularını veya ruhsal olarak yaşadıklarını izleyiciye ileten bir sinema türü değil.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ardından Francis Ford Coppola Martin Scorsese’ye şu sözlerle destek çıkmıştı: Martin Scorsese, MCU filmlerinin sinema olmadığını söylediğinde haklıydı. Çünkü biz sinemadan bir şeyler öğrenmeyi, izlediğimiz şeyden bir şeyler kazanmayı, bir aydınlanma elde etmeyi, bilgi almayı veya ilham almayı bekliyoruz. Hiç kimse aynı filmi defalarca izleyerek bir şeyler öğrenemez. Martin Scorsese bu filmler için sinema değil derken nazik davranıyordu. O söylemedi ancak ben söyleyebilirim: Marvel filmlerinin hiçbir değeri yok.”

Disney CEO’su Marvel eleştirilerine yanıt verdi

Bu süreçte pek çok Marvel yıldızı çıkıp bu açıklamalarla ilgili düşüncelerini paylaştı. Fakat en sert cevap Disney CEO’su Bob Iger‘dan geldi. Wall Street Journal‘ın etkinliğinde konuşan Iger’ın açıklaması şöyle: “Marvel filmlerinin neden bu kadar eleştirildiğini anlamıyorum. İnsanların sinemaya gidip seyretmekten keyif aldığı, üstelik milyonlarca kişinin takip ettiği filmlerden bahsediyoruz. Bu yüzden eleştirileri şaşırtıcı buluyorum. Eğer sinema hakkında şikayette bulunmak istiyorlarsa, bu haklarıdır yapabilirler. Eleştirilerden rahatsızlık duyduğumu da söyleyemem. Fakat tüm bu açıklamalar bahsi geçen yapımlarda çalışanlara büyük bir saygısızlık. Onlar da tıpkı Francis Ford Coppala ve Martin Scorsese’nin filmlerinde çalışanlar gibi büyük emek fark ediyor. Örneğin Ryan Coogler’ın Black Panther’i onların filmlerinden daha mı değersiz?”

Çekilen her filmi ona harcanan emek doğrultusunda eleştirmemiz mümkün değil. Elbette yapılan açıklamalar Marvel hayranlarını üzüyor. Fakat Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’nın filmleriyle Marvel’ın işleri çok farklı kulvarlarda. Dolayısıyla değerleri de farklı. Bu biri diğerinden daha değersiz demek değil. Ancak Avengers Endgame’in etkisi Martin Scorsese ve Francis Ford Coppola’nın filmleri kadar uzun sürmeyecek demek.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı