reklamı kapat

POPÜLER

Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy yönetmeni Marvel’ı savunmak zorunda kaldı

Son zamanlarda ünlü yönetmenlerin Marvel hakkında yaptığı açıklamaların ardından Guardians of the Galaxy serisinin yönetmeni çalıştığı stüdyoyu korumak zorunda kaldı.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda gündemden düşmeyen eleştiriler Martin Scorsese‘nin MCU açıklamasıyla başlamıştı. Tecrübeli yönetmen “Bu filmler sinema değil” diyerek tepkileri üzerine çekmişti. Onun ardından Francis Ford Coppola çıkıp Martin Scorsese’ye hak verdiğini açıkladı. Düşüncelerini kaba bir şekilde ifade etmeyi tercih eden yönetmen şu sözleri sarf etti: “Martin Scorsese, MCU filmlerinin sinema olmadığını söylediğinde haklıydı. Çünkü biz sinemadan bir şeyler öğrenmeyi, izlediğimiz şeyden bir şeyler kazanmayı, bir aydınlanma elde etmeyi, bilgi almayı veya ilham almayı bekliyoruz. Hiç kimse aynı filmi defalarca izleyerek bir şeyler öğrenemez. Martin Scorsese bu filmler için sinema değil derken nazik davranıyordu. O söylemedi ancak ben söyleyebilirim: Marvel filmlerinin hiçbir değeri yok.”

Guardians of the Galaxy yönetmeninin açıklaması

Elbette bu açıklama çizgi roman uyarlaması filmleri seven izleyicileri fazlasıyla kızdırdı. Bu alanda başarılı isimlerden bir olan James Gunn da Marvel’ı savunan bir açıklamaya imza attı. Kendi Instagram hesabı üzerinden şu sözleri paylaştı: “Dedelerimizin büyük bir kısmı gangter filmlerinin hepsinin birbiriyle aynı olduğunu düşünüyor ve onları değersiz buluyordu. Onların babaları da John Ford, Sam Peckinpan ve Sergio Leone gibi isimlerin çektiği western filmleri için aynısını düşünüyordu. Ben Star Wars’u överken amcalarımdan birinin ‘2001 o filmin aynısıydı ve çok sıkıcıydı’ dediğini hatırlıyorum. Çizgi roman uyarlamaları da günümüzün gangster, western ve bilim kurgu filmleri. Bunlardan bazıları çok kötü, bazıları çok güzel. Tıpkı western ve gangster filmlerinde olduğu gibi. Herkes bu yapımların kıymetini bilmeyebilir. Üstelik kıymet bilmeyenlerden bazıları sinemanın dahileri de olabilir. Yapacak bir şey yok.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Guardians of the Galaxy yönetmeni James Gunn’ın saygı çerçevesi içinde verdiği bu cevap Marvel hayranlarının düşüncelerini özetlemeyi başarıyor.

İlginizi çekebilir

Hulk’ın ilk Avengers Endgame sahnesi