reklamı kapat

POPÜLER

İddialar oldukça yüksek; Mazda yeni dizel motoru için son aşamalarda!

Önümüzdeki yıldan itibaren kaputun altında görmeyi beklediğimiz yeni nesil dizel motor, Mazda cephesinin önceki açıklamalarını desteklemeye çalışacak.

Şu günlerde Tokyo Otomobil Fuarı‘nda tanıtımını gerçekleştireceği ilk elektrikli otomobiliyle gündemde olan Mazda‘nın sürece çekimser yaklaşan markalardan birisi olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda resmi ağızlardan yapılan açıklamalarda hala içten yanmalı motorların geliştirilebileceği, yer yer elektrikli motorlardan dahi daha çevresi olabileceği iddialarıyla gündeme gelen markanın ikonik Wankel motorunu da hibritleşmede kullanmaya hazırlandığını biliyoruz. Tüm bu parçalar alt alta yazdığımızda ünite konusunda her açıdan yaklaşan bir Mazda felsefesi görmek mümkün. Bu “her açıdan” nitelemesi yapmak konusunda hiç çekinmiyoruz çünkü önümüzdeki yıl içerisinde Mazda imzalı yeni bir dizel motor da karşımıza çıkacaklar arasında olacak. Üniteyle ilgili yapılan açıklamalarsa oldukça iddialı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda, dizel motorların ne kadar verimli olduğunu gösterme amacında

Volvo, Mercedes ve diğer pek çok üreticinin dizel motor AR-GE finansmanını tamamen kestiği bu dönemde, Mazda’nın hala buna yatırım yapması pek çok kişiyi şaşırtan bir durum olabilir. Lakin ilk başta da belirttiğimiz gibi şirket içerisindeki üst düzey isimlerin açıklamaları bizi bu sona doğru adım adım hazırlamıştı zaten. Bu üst düzey isimlerden birisi olan Avrupa AR-GE sorumlusu Christian Schultze‘nin son açıklamalarındaki; “Dizel motorlarların hala içerisinde bulunduğumuz yakın geleceğin bir parçası olduğunu düşünüyoruz. 2020 yılında dizel motorlara yeni bir yaklaşımımız var. Size bu ünitelerin ne kadar temiz ve verimli olabileceğini göstereceğiz.” ifadeler iddianın ne denli yüksek olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil SkyActiv-X benzinli motorlar ile benzer dinamikleri üzerine kurulduğu söylenen dizel makinenin 48V hibrit sisteminden destek alıp almayacağınıysa henüz bilmiyoruz. 2035 yılına kadar gerek dizel gerekse benzinli motorların ürün gamında büyük paya sahip olacağını düşünen Mazda’nın süreç içerisinde gelişim hamlelerini de görmeye devam edebiliriz. Önümüzdeki aylarda turbo dizel temelli bu motor hakkında daha fazla bilgiyi karşımızda göreceğiz.

İlginizi çekebilir

2019 Mazda3