reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2019 Mazda3

“KODO” için evrim vakti; karşınızda 2019 Mazda3

İlk resmi gösterimi Amerika’da yapılan 2019 Mazda3, kendinden sonra gelecek olan modellerle ilgili birçok bilgi barındırıyor.

Advertisement

Bugün itibarıyla kapılarını açan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda özel bir ilgiyle beklediğimiz modellerden birisi de 2019 Mazda 3‘tü. Yıl içerisinde KODO tasarım diliminin geleceği yeni noktayı gösteren Vision Concept projesini tanıtan Mazda’nın, bu değişimi uygulamasını beklediğimiz ilk parçası olan Mazda3, beklentilerimizi karşılayacak değişimleriyle karşımızda duruyor. Tasarımın da ötesinde markan ın yeni jenerasyon altyapı ve motor mimarisini barındıran ilk model konumunda olan otomobil, verimlilik konusunda bu zamana kadar elde edilmiş en iyi verileri vadedecek. Motorların teknik verileri konusunda şimdilik bir detay vermeyen Mazda, daha çok tasarımsal ve donanımsal geliştirmeleri ön plana çıkartmak istiyor.

Tasarım

Halihazırda sunulan modellerde bile fazlasıyla dikkat çekici bir karakter ortaya koyan Mazda, sportiflik çizgisini yeni jenerasyonda bir adım daha iletiye taşımış durumda. Modernize edilen hatlar arasında ışıklandırmalar, kaput, spoiler, lip ve gövde çizgilerinin tamamı kendisine yer buluyor. Çift egzoz çıkış sistemiyle hissiyat olarak bir adım daha yukarı çekilen performans görünümü, stop lambalarının yeni yapısıyla bir araya gelince güzel bir ahenk yaratmayı başarmış. Mazda’nın burada minimal bir felsefe belirlediğini de belirtmek gerekiyor. Değişimin kokpit bölümü de konsept versiyondan nasibini fazlasıyla almış durumda. Multimedya ekranın ebatını 8,8 inçe çıkartan Mazda, direksiyon tasarımda da fark edilir bir değişime gidiyor. Vites kontrollerinin bulunduğu orta konsolda da değişikliklere giden Mazda, kullanıcıların buradaki malzeme kalitesini net bir şekilde hissedecek şekilde elden geçirildiğini söylüyor. Kör nokta uyarı sistemi, trafik asistanı ve sürücü yorgunluk takibi gibi elektronik desteklerin de günümüz standartlarını karşılayacak şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Motor

Mazda 3, henüz geliştirmeden sonra hangi seviyeye eriştiğini bilmediğimiz dört farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak. Pazarlara göre değişecek olan bu seçeneklerin benzinli ayağında 1,5 litre, 2.0 litre ve 2,5 litre yer alıyor. Dizel seçenekse 1,8 litrelik hacimle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Motoları elektrikleşmenin verimliliğiyle bir araya getirmeyi de es geçmeyen Mazda, içerisinde başlangıç jeneratörü bulunan kısmi hibrit sistemine, yeni jenerasyonda yer verecek. Yeni Mazda 3’ün sürüş dinamiği konusunda da bir adım ileriye götürüldüğünü söyleyebiliriz. Patentli G-Vectoring teknolojisinin yeni jenerasyonunu araca entegre eden Mazda, ön bölümde MacPherson tipi bağımsız süspansiyon mimarisine yer veriyor. Arka tarafta ise yeni geliştirilmiş torsiyon çubuğunu göreceğiz. Şimdilik satış süreci ve fiyat gibi detayları paylaşılmayan 2019 Mazda3 ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.