reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store

Telefonlardan hemen silinmesi gereken 12 Android uygulaması

Telefonlardan hemen silinmesi gereken 12 yeni Android uygulaması daha bulundu. Play Store’da yer alan bu uygulamalarda iki farklı malware bulundu.

En son Trend Micro güvenlik araştırmacıları tarafından bulunan ve kişilerin Google ve Facebook hesaplarını çalmaya odaklanan uygulamaları karşımıza çıkmıştı. Şimdi ise Check Point araştırmacıları tarafından Joker ve Haken isimli zararlılara sahip 12 yeni Android uygulaması bulundu. Direkt olarak aşağıda yer alan bu uygulamaların halen Play Store’da yer aldığı ancak gerekli bildirimlerin yapıldığı aktarılıyor. Yani kısa süre içerisinde Google tarafından yasaklanacak uygulamaların, doğal olarak yüklenen telefonlardan da silinmesi gerekiyor. Bu zararlıların kişileri habersiz olarak belirli servislere abone ettiği, reklam gösterdiği ve gizli reklam tıklaması yaptırdığı aktarılıyor. Elbette burada işin ucu açık. Yani bu Android zararlılarının bilgi sızdırma gibi riskleri de bulunuyor.

-Kids coloring
-Compass
-qrcode
-Fruits coloring book
-Soccer coloring book
-Fruit jump tower
-Ball number shooter
-Inongdan
-Reyflow Phote
-Mely Wpaper
-Landscape Camera Plus
-Vail SMS Plus

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında bu sorunlar gelecekte çok daha az karşımıza çıkacak

Çünkü firma geçtiğimiz aylarda önemli bir adım attı ve “App Defense Alliance” isimli bir birlik kurdu. Bilmeyenler için güvenlik şirketleri  ESET, Lookout ve Zimperium ortaklığında kurulan bu birliğin amacı, zararlı uygulamaları daha Play Store üstünden indirmeye sunulmadan tespit etmek. Bu gerçekten kullanıcılar için çok ama çok güzel görünüyor. Bu birlik sayesinde özellikle gizli malware taşıyan uygulamaların daha kolay tespit edilebileceği söyleniyor. Aynı zamanda başta düzgün olup daha sonra gizli şekilde zararlı faaliyetlerde bulunan uygulamaların da çok daha kısa şekilde market dışına alınacağı aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Opera tarayıcı için getirilen çok güzel özellik