reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store Android

Google’dan Play Store güvenliği için sevindirici büyük hamle!

Android dünyasının merkezinde yer alan uygulama marketi Google Play Store, son dönemde sık sık zararlı uygulamalar ile gündeme geliyor. İşte bu duruma karşı büyük bir adım geldi.

Play Store, son rakamlara göre 2.5 milyardan fazla Android cihazın merkezine konumlanıyor. Her geçen gün daha büyük hale gelen market, bununla beraber yaşattığı güvenlik sorunlarını da artırıyor. Her hafta mutlaka kullanıcıların verilerini çalan, gizli abonelik alan ya da izinsiz reklam gösteren birçok uygulama karşımıza çıkıyor. Google bu uygulamaları bildirim geldiği zaman hızlıca ortadan kaldırıyor. Ancak zararlı olduğu fark edilene kadar tam 40 milyon kez indirilen uygulamalar bulunuyor. İşte buna karşı bir adım atan internet devi, kısa süre önce “App Defense Alliance” isimli bir birlik kurdu. Güvenlik şirketleri ESET, Lookout ve Zimperium ortaklığında kurulan bu birliğin amacı, zararlı uygulamaları daha Play Store üstünden indirmeye sunulmadan tespit etmek. Bu gerçekten kullanıcılar için çok ama çok güzel görünüyor. Firma sonunda marketin güvenliği için üçüncü parti firmalardan yardım almayı kabul etmiş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, App Defense Alliance ile Play Store dünyasını çok daha iyi hale getirecek

Bu birlik sayesinde özellikle gizli malware taşıyan uygulamaların daha kolay tespit edilebileceği söyleniyor. Aynı zamanda başta düzgün olup daha sonra gizli şekilde zararlı faaliyetlerde bulunan uygulamaların da çok daha kısa şekilde market dışına alınacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Play Store’un sonunda daha güvenli hale gelecek olması sevindiriyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da havacılığı çok daha güvenli hale getirecek sistem