reklamı kapat

POPÜLER

App Store vs Play Store

Google, Play Store uygulamalarına veri kullanım verisi getiriyor

Teknoloji devi Apple’ın App Store için başlattığı yeni güvenlik altyapısını Google da kullanacak. Play Store için önemli bir yenilik yolda.

Apple, kısa süre önce yeni bir dönem başlattı. Firma bu yeni dönemi “App Store, verilerinizin nasıl kullanılacağını haber verir.” açıklamasıyla tanıtıyor. Ayrıca firma şunları belirtiyor:

“App Store’daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri, katı gizlilik yönergelerine uymak ve verilerinizi nasıl kullandığını açıklamak zorundadır.

Bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik etiketini inceleyebilir, böylece uygulamanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.”

İşte bunu örnek alan Google, Android uygulama marketi Play Store için de benzer bir sistemi hayata sokuyor. Yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde gösterecek.

Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek.

Yeni dönem aktarıldığı kadarıyla 2021’in başından itibaren başlıyor. 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla ise tüm uygulamaların bu yeni döneme uyması gerekecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Play Store gizliliği için güzel bir adım atıyor

Ancak firmanın marketi çok daha güvenli hale getirmesi gerekiyor. Biliyorsunuz sık sık çok sayıda zararlı uygulama ortaya çıkıyor.

Google’ın özellikle uygulama güncellemelerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Başta masum olan bir uygulama, sadece bir güncelleme ile zararlı hale getirilebiliyor. Bu da elbette çok kötü sonuçlar doğuruyor.

Durum böyle olunca sorunlu / zararlı uygulamaları kullanıcıların tespit edebilmesi zorlaşıyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi