reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store
Google Play Store

Google, Play Store internet sitesini en sonunda yeniliyor

Temelde Android dünyasının uygulama marketi olan ancak uygulamadan fazlasını sunan Google Play Store için internet sitesi yenileniyor.

Buradan ulaşabileceğiniz Google Play Store internet sitesi, şaşırtıcı şekilde günümüze çok da yakışmayan bir arayüze yani tasarıma sahip. Ancak bu durum sonunda değişiyor.

Büyük ihtiyaç duyduğu makyaj ile çok daha modern hale getirilecek yeni tasarım, sadeliği merkeze alıyor ve “oyunlar, uygulamalar, filmler ve kitaplar” olmak üzere dört kategoriye ayrılıyor. Bu dört kategorinin altında aynı zamanda platform seçimleri de sunuluyor.

Her kategorinin öne çıkanlarını büyük görseller ile gözler önüne seren internet devi, bu mobil uygulama ile uyumlu hale gelen yeni arayüz ile Play Store’un web sitesini daha çok ziyaret edilen bir yer haline getirecek. Bu konuda gerçekten çok geç kalan Google, yeni tasarımı yüksek ihtimalle çok yakında herkes için aktif edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Play Store merkezli uygulama gizliliği için de yakında güzel bir adım atıyor

Apple, geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz yeni bir dönem başlattı. Firma bu yeni dönemi “App Store, verilerinizin nasıl kullanılacağını haber verir.” açıklamasıyla tanıtmıştı. Apple bu yeni dönem için şunları aktarmıştı:

“App Store’daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri, katı gizlilik yönergelerine uymak ve verilerinizi nasıl kullandığını açıklamak zorundadır. Bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik etiketini inceleyebilir, böylece uygulamanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.”

İşte bunu örnek alan Google, Android uygulama marketi Play Store için de benzer bir sistemi hayata sokuyor. Yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde gösterecek.

Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek. Bu yeni dönem daha önce aktarıldığı kadarıyla bu yıl bitmeden genel olarak başlıyor. 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla ise tüm uygulamaların bu yeni döneme uyması gerekecek. Yani her uygulama geliştirici gizlilik verilerini dolduracak.

Bu özellikle oldukça olumlu karşılanırken, marketin halen genel olarak daha güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Play Store’da özellikle denetimin ciddi şekilde artırılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi