reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store Android

Google, Android uygulama marketi Play Store’da APK’yı terk ediyor

Google, bünyesinde milyonlarca içerik barındıran Android uygulama marketi Play Store özelinde APK’yı terk ediyor. Yeni bir dönem başlıyor.

İnternet devi Google, ağustos ayı itibarıyla Play Store içerisine uygulamaları Android Package / APK değil ABB / Android App Bundles olarak eklenmesini zorunlu kılıyor.

2018’den beri hayatımızda olan ABB / App Bundles kullanımının önemli bir faydası bulunuyor. Söylendiği kadarıyla ABB ile uygulama boyutları azalıyor. Bu durum kullanıcılar için harika görünüyor çünkü uygulama boyutları iyice artmış durumda.

ABB’nin tek olumsuz yanı ise bazı uygulama geliştiricilere ekstra iş çıkaracak olması. Kaynaklara göre birçok geliştirici, uygulamalarını APK kabul eden diğer marketlere (Burada Amazon App Store ve Huawei App Gallery’nin adı geçiyor) verirken ABB haricinde bir de APK sürümü hazırlamak zorunda kalacak.

Bu ekstra bir yük anlamına geliyor ancak sürecin tahmin edildiği kadar zor olmadığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu arada yeni APK – ABB kararının Windows 11’i de etkileyeceği aktarılıyor.

Biliyorsunuz Windows 11’de Android uygulamaları çalışacak ve burada APK yüklemesi yapılabilecek. Yeni uygulamaların hepsi ABB çıkacağı için de Windows 11 özelinde bazı uygulamalar bulunamayabilir yorumları yapılıyor.

Ancak  genel olarak APK’dan ABB’ye geçişin büyük sorun yaratması beklenmiyor. Özellikle mevcut APK temelli uygulamalar yerini korumaya devam edeceği için son kullanıcının hayatında devasa değişikliler olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Android marketi Play Store için başka adımlar da yapıyor

Apple, biliyorsunuz kendi uygulama marketi için yeni bir dönem başlattı. Firma bu yeni dönemi “App Store, verilerinizin nasıl kullanılacağını haber verir.” açıklamasıyla tanıtıyor. Ayrıca firma şunları belirtiyor:

“App Store’daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri, katı gizlilik yönergelerine uymak ve verilerinizi nasıl kullandığını açıklamak zorundadır.

Bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik etiketini inceleyebilir, böylece uygulamanın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.”

İşte bunu örnek alan Google, Android uygulama marketi Play Store için de benzer bir sistemi hayata sokuyor. Yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde gösterecek.

Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek. 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla ise tüm uygulamaların bu yeni döneme uyması gerekecek.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi