reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store LOG Tasarım

Google CEO’su, Play Store dışı uygulama yükleme risklerine karşı uyardı

Google CEO’su Sundar Pichai, Android tarafındaki Play Store dışı uygulama yükleme altyapısındaki riske karşı uyardı.

Android telefonlara biliyorsunuz APK’lar üzerinden resmi market olan Play Store dışında uygulama yüklemesi yapılabiliyor. Ancak bu durum çok büyük bir güvenlik riski oluşturuyor. Çünkü APK dosyaları üzerinde oynama yapılabiliyor, bu sayede uygulamalara bilgilerinizi çalan çok zararlı yazılımlar yüklenebiliyor. Apple’dan farklı olarak bu durumu tüm güvenlik risklerine rağmen kapatmayan Google, aslında her zaman öncelikli olarak Play Store’u öne çıkarıyor. Hatta bu konuda Google’ın ve aynı zamanda Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai de farklı düşünmüyor. Kısa süre önce gündeme getirildiği kadarıyla Pichai Android kullanıcılarına, telefonlarına Play Store dışı uygulama yüklememelerini söylüyor / tavsiye ediyor. Bu konuda, “Telefonunuzu tamamen tehlikeye atabilir” diyen Pichai, APK yükleme altyapısı özelinde, “Bu şekilde telefonunuza kötü amaçlı yazılım yüklenebilir ve güvenliğiniz gerçekten çok önemli ölçüde tehlikeye girebilir.” açıklamasını da yapıyor. Gerçekten APK yükleme konusunda herkesin çok dikkatli olması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android konusunda daha önce Google CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan bir açıklama ses getirmişti. Pichai’ye göre şirket güncellemeleri sıklaştırmak adına telefon üreticilerinin gelirini dahi artırıyormuş. Açıklama ile öğrendiğimiz kadarıyla telefon üreticilerine güncelleme sıklığını artırmaları için finansal teşvik programları uygulanıyor, bu bağlamda daha fazla / daha sık güncelleme gönderen firma Google servislerinden daha fazla para kazanıyor.

Güncellemelerin masraflı olduğunu belirten Sundar Pichai, bu yüzden teşvik uygulamalarına rağmen bazı üreticilerin ara güncellemeler yerine, potansiyel gelirden ödün vererek bir sonraki ana Android uygulaması üzerinde çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bu durum bazı Android telefonların neden çok sayıda güncelleme aldığını, bazılarının ise neden almadığını bir seviye kadar açıklıyor. Google bildiğimiz kadarıyla tüm Android telefonlara iki yıl güncelleme yapılmasını zorunlu kılıyor.

Play Store uyarısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER