reklamı kapat

POPÜLER

Android 14 Google LOG Tasarım

Google CEO’su Sundar Pichai, Android güncellemeleri hakkında dikkat çeken bilgiler verdi

 - Güncelleme: 01 Kasım 2023 09:09

Google CEO’su Sundar Pichai, mahkeme kapsamında Android telefonların güncellenmesi hakkında ilginç bilgiler verdi.

Android telefonlar güncelleme konusunda halen kullanıcıları tam olarak memnun etmiyor. Piyasaya çok sayıda Android telefon sunulduğu için, durum eskiye oranla daha iyi olsa da güncellemeler halen pek uzun ömürlü olmuyor. Google CEO’su Sundar Pichai tarafından mahkemeye yapılan açıklamaya göre şirket bunu değiştirmek, güncellemeleri sıklaştırmak adına telefon üreticilerinin gelirini dahi artırıyormuş. Pichai’ye göre telefon üreticilerine güncelleme sıklığını artırmaları için finansal teşvik programları uygulanıyor, bu bağlamda daha fazla / daha sık güncelleme gönderen firma Google servislerinden daha fazla para kazanıyor. Güncellemelerin masraflı olduğunu belirten Sundar Pichai, bu yüzden teşvik uygulamalarına rağmen bazı üreticilerin ara güncellemeler yerine, potansiyel gelirden ödün vererek bir sonraki ana Android uygulaması üzerinde çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bu durum bazı Android telefonların neden çok sayıda güncelleme aldığını, bazılarının ise neden almadığını bir seviye kadar açıklıyor. Google bildiğimiz kadarıyla tüm Android telefonlara iki yıl güncelleme yapılmasını zorunlu kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün Android güncellemesi konusunda Samsung gündemdeydi. Eğer kaçırdıysanız Samsung’a yönelik dün çıkan haberlerde, Galaxy S20, S21, S22, S23, tüm Galaxy Z Flip ve Galaxy Z Fold modelleri ile Galaxy Note 20 ve Galaxy A54 ile Galaxy A53 modellerinin Android 14 üstü One UI 6.0 alacağı söylendi. Ancak bugün Samsung’a yönelik sağlam kaynaklar o haberlerde Galaxy Note 20 ve Galaxy S20 özelinde bir hata yapıldığını aktardı.

Bu modeller söylendiği kadarıyla Android 14 üstü One UI 6.0 güncellemesini almayacak, sadece telefonlara bazı Galaxy Enhance-X özellikleri gönderilecek. Samsung’un üç farklı güncelleme sözü verdiği ve bu sözde Android 13’ü göndererek durduğu telefonlar, ana sürümü kaçıracak ancak bir süre daha güvenlik güncellemesi almaya ise devam edecektir.

Türkiye’de Android 14 işletim sistemini alacak ilk Samsung telefonlar, Samsung Türkiye’nin resmi sitesine göre Galaxy S23, Galaxy S23 Plus, Galaxy S23 Ultra, Galaxy S22, Galaxy S22 Plus, Galaxy S22 Ultra, Galaxy Z Fold5, Galaxy Z Flip5, Galaxy A53 5G, Galaxy A33 5G, Galaxy A24, Galaxy A34 5G, Galaxy A54 5G ve Galaxy A13 olacak.

Yeni sürümü alacak ilk Samsung tablet modelleri ise Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S9 Plus, Galaxy Tab S9 Ultra ve Galaxy Tab S8 Ultra olacak. 14’ün zamanla başka Samsung telefon ile tabletlere gönderileceğini de belirtelim.

Android detayları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli