reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S24 LOG Tasarım

Qualcomm, Android telefonların güncelleme sürecini daha iyi hale getirecek

Snapdragon işlemcilerin arkasındaki dev Qualcomm, Android telefonların güncelleme sürecini daha iyi hale getirecek.

Qualcomm yetkilisi Chris Patrick, verdiği bir röportaj kapsamında umut verici açıklamalarda bulundu. Patrick’e göre, bir telefon üreticisinin Android güncellemelerini her kullanıcıya ulaştırması çok karmaşık ve pahalı bir süreç. Son birkaç yıldır süreci kolaylaştırmak adına Google ve telefon üreticileri ile birlikte bazı kod düzeyinde değişiklikler gerçekleştirdiklerini belirten yönetici, yıl sonunda güncelleme altyapısını daha efektif hale getireceklerini aktarıyor. “Yıl sonunda şirketlerin Android telefonları güncel tutmasına yardımcı olmak için yaptığımız önemli değişiklikleri duyuracağız” diyen Chris Patrick, güncelleme sorunlarının Qualcomm için önemli bir endişe kaynağı olduğunu ve bunu değiştirmek istediklerini aktarıyor. Google CEO’su Sundar Pichai, geçtiğimiz yılın sonunda Android telefonların güncellenmesi hakkında ilginç bilgiler vermişti. Android telefonlar güncelleme konusunda halen kullanıcıları tam olarak memnun etmiyor. Piyasaya çok sayıda Android telefon sunulduğu için, durum eskiye oranla daha iyi olsa da güncellemeler halen pek uzun ömürlü olmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google CEO’su Sundar Pichai tarafından mahkemeye yapılan açıklamaya göre şirket bunu değiştirmek, güncellemeleri sıklaştırmak adına telefon üreticilerinin gelirini dahi artırıyormuş. Pichai’ye göre telefon üreticilerine güncelleme sıklığını artırmaları için finansal teşvik programları uygulanıyor, bu bağlamda daha fazla / daha sık güncelleme gönderen firma Google servislerinden daha fazla para kazanıyor.

Güncellemelerin masraflı olduğunu belirten Sundar Pichai, bu yüzden teşvik uygulamalarına rağmen bazı üreticilerin ara güncellemeler yerine, potansiyel gelirden ödün vererek bir sonraki ana Android sürümü üzerinde çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. Bu durum bazı Android telefonların neden çok sayıda güncelleme aldığını, bazılarının ise neden almadığını bir seviye kadar açıklıyor. Google bildiğimiz kadarıyla tüm Android telefonlara iki yıl güncelleme yapılmasını zorunlu kılıyor.

Qualcomm haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER