reklamı kapat

POPÜLER

Google Android

Google’ın Android platformunu çok daha güvenli hale getirecek kilit hamle

Herkesin yakından bildiği üzere Android akıllı telefonlar yeni sürümlere hızlı şekilde güncellenmiyor. Ancak burada daha büyük bir tehlike bulunuyor. Çoğu firma modelleri için Google’ın aylık güvenlik güncellemelerini de göndermiyor. İşte şirket bunu değiştirmek istiyor.

I/O 2018 Geliştiriciler Konferansı kapsamında konuşan Android güvenlik şefi David Kleidermacher, çözüm için önemli bir açıklama yapıyor. Google’ın aylık güvenlik güncellemelerini tüm kullanıcılara ulaştırmak isteyen Kleidermacher, bunun için yeni bir OEM anlaşmasından bahsediyor. Android’i kullanan telefon üreticileri ile yapılacak / güncellenecek bu anlaşma, firmaların aylık güvenlik güncellemelerini mutlaka göndermesini zorunlu kılıyor. Bu sayede güvenlik güncellemelerinde çok büyük bir artış hedefleyen Kleidermacher, süreç hakkında başka detay vermiyor. Ancak güvenlik güncellemeleri ana sürümlerden çok daha büyük önem arz ediyor. Kendi eko sistemine sahip olduğu için Apple bu konuda Android tarafının çok önünde yer alıyor. Fakat yeni anlaşma aradaki farkı hatırı sayılır oranda kapatacak gibi duruyor. Sürecin elbette yeni cihazlar için olduğu söyleniyor ve detayların yakında ortaya çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’ın Android için bir de Project Treble altyapısı bulunuyor

Şirket tarafından telefonların genel olarak daha hızlı güncelleme alabilmesi için başlatılan bu altyapı, cihazların Android 8.0 Oreo üzerini çok daha rahat ve hızlı şekilde görmesine imkan tanıyor. Bu altyapı, temel işletim sistemini yeni eklentilerden ayırıyor ve güncellemeleri OEM firmalar için çok daha sade hale getiriyor. Android OS’un temeliyle geliştirici firmaların özelleştirmelerini ayırmak, güncelleme sürecini aylardan günlere indiriyor deniyor. Eski sistemde tüm unsurları yeni sürümüne güncellemek çok zor ve maliyetliyken, yeni yapıda bu tamamen değişiyor. Ancak dediğimiz gibi bunun telefon / firma tarafından desteklenmesi gerekiyor. Kutudan Android 8.0 Oreo ve üstü ile çıkan tüm cihazlar altyapıyı destekleniyor.

İlgili Video

Şirketten sağlık odaklı önemli teknoloji