reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Google

Samsung cihazları riske atan çok büyük kamera tehlikesi!

Android ekosisteminde büyük bir güvenlik açığı daha ortaya çıkmış durumda. Bu açıktan en çok Samsung akıllı telefonlar etkileniyor.

Advertisement

Güvenlik araştırma şirketi Checkmarx tarafından bulunan bu can sıkıcı güvenlik açığı, açıklandığı kadarıyla hacker’ların uzaktan telefonların kamerasına erişim sağlamasına (İzinsiz / gizli fotoğraf ve video çekme dahil) imkan tanıyor. Buna ek olarak telefon görüşmelerinin kayıt altına alınabildiği, daha önce çekilen fotoğraf ile videolara bakılabildiği ve GPS üstünden cihaz konumunun tespit edilebildiği de belirtiliyor. Bu her dört durumda gerçekten inanılmaz korkunç görünüyor. Özellikle Google‘ın Pixel modelleri ve Samsung akıllı telefonları etkileyen güvenlik açık ile ilgi tek güzel olan detay ise Kasım 2019 güvenlik yaması ile kapatılmış olması. Bu güncellemenin birçok Galaxy cihaza gönderildiği aktarılıyor. Ancak güncellemeyi almayan cihazların da olduğu ve bunların milyonları bulduğu söyleniyor. Zararlı uygulamalar üstünden çalışan açığın, özel bir hava durumu uygulaması ile Google ve Samsung’a ispatlandığı da aktarılıyor. Bu açık ortaya çıkmadan önce her iki firmaya da haber veren Checkmarx, buldukları açığın gerçekten inanılmaz büyük ve tehlikeli olduğunu aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, güvenlik güncellemesi konusunda iyi çalışıyor

Firmanın çok uzun zamandır güvenlik güncellemelerini zamanında alan onlarca farklı telefonu bulunuyor. Kasım 2019 güvenlik yamasının mutlaka yapılması, güncelleme alınmadıysa da indirilen uygulamalara çok ama çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu CVE-2019-2234 olarak isimlendirilen açık gerçekten çok çirkin sonuçlara yol açabilir gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Ford Mustang Mach E