reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy A51

Android telefonları etkilediği ortaya çıkan yeni güvenlik açığı

Android telefonlar için yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı. Bu açığın arkasında Qualcomm Modem Interface (QMI) yer alıyor.

Güvenlik açıkları hem donanımsal hem de yazılımsal olabiliyor. Bu yüzden yüzde 100 güvenli bir sistem kurmak inanılmaz zor durumda.

Yeni güvenlik açığı ise direkt olarak Android telefonları yazılım temelinde ilgilendiriyor. Aktarıldığı kadarıyla Qualcomm Modem Interface (QMI) kullanan telefonlarda istenirse telefon görüşmeleri dinlenebiliyor ve hatta kayıt altına alınabiliyor.

Telefonlarında Qualcomm Modem Interface (QMI) kullanan Xiaomi, LG, Samsung, OnePlus ve fazlası birçok üreticinin olduğu aktarılıyor. Açık Android telefonların yüzde 40’ını kapsıyor.

Bu açık net şekilde Qualcomm tarafından da kabul ediliyor. İşin güzel yanı bulunan açığın Qualcomm tarafından 2020 Aralık ayında kapatılmış olması. Yüksek ihtimalle firmalar da aylık Android güncellemeleriyle bulunan açığı kapattılar.

Ancak bu durum her telefonda açığın kapatıldığı anlamına gelmiyor. Biliyorsunuz birçok telefona düzenli güncelleme verilmiyor. Maalesef bu açıktan korunmak adına kişilerin yapabileceği pek bir şey da bulunmuyor.

Şimdilik güvenlik araştırmacıları bu açığın aktif olarak kullanımda olmadığını belirtiyor. Bu olumlu görünüyor ancak pek de bir şey ifade etmiyor. Çünkü açık gizli şekilde aktif olarak kullanılıyor olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafından gizlilik odaklı bir adım atıldı

Dün Google, Apple’dan ilham alarak Play Store için güzel bir dönemin duyurusunu yaptı. Google, Android uygulama marketi Play Store için veri kullanım gösterimi yapmaya başlıyor.

Yeni dönemde uygulamalar, “gizlilik” bölümü üzerinden hakkınızda toplayacakları / işleyecekleri tüm verileri size açık şekilde gösterecek.

Burada ayrıca uygulamanın telefondan erişebileceği kilit detaylar (Konum, fotoğraflar vb.) de aktif olarak gösterilecek.

Yeni dönem aktarıldığı kadarıyla 2021’in başından itibaren başlıyor. 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla ise tüm uygulamaların bu yeni döneme uyması gerekecek.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın