reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

RTÜK başkanı Spotify açıklaması yaptı: “Kurallara uyacaklar”

Dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi konumunda yer alan Spotify hakkında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin bir açıklamada bulundu.

BBC’de yer alan habere göre Şahin, çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify’ın Türkiye’de lisans almasıyla birlikte içeriklerini de Türkiye’deki yasalara uygun olarak düzenlemek zorunda olduğunu söyledi.

Verilen lisansla birlikte Spotify, “içeriklerini yasalarımıza uygun şekilde düzenlemek zorundalar” diyen Şahin, ek olarak şunları ifade etti:

“Artık 10 yıl süreyle ülkemizde yasal olarak faaliyet gösterebilecekler. Spotify artık 6112 sayılı kanunda açıkça belirtilen yayıncılık ilkelerine uymak zorunda. Bunun dışında yayın yaparlarsa RTÜK olarak gerekeni yaparız.”

Bu tarz platformların lisans almasındaki en büyük yararlardan biri de hukuki ve mali sorumluluk altına girmeleridir. Türkiye’ye vergi ödeyecekler. Lisans sahibi olmadan önce vergi ödemesinden kaçıyorlardı, şimdi bunun da önüne geçilmiş oldu.

Gerekli durumlarda yasal muhatap bulunduracaklar. Ülkemizde temsilcilik açmaları yine son derece önemli bir nokta. Benzeri uluslararası markaların lisans başvuruları RTÜK’e devam ediyor. Gün geçtikçe global ölçekte yayıncılık yapan platformların sayısı artıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify abone sayısı düzenli olarak artıyor

Yapılan resmi açıklamaya göre Spotify’ın ücretli abone sayısı 158 milyonu geride bırakmış durumda.

Servisin aylık toplam aktif kullanıcı sayısı ise 356 milyon seviyesinde yer alıyor. Spotify’ın en büyük rakibi olan Apple Music içinse uzun zamandır abonelik bilgileri verilmiyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın