reklamı kapat

POPÜLER

kripto para bitcoin amazon

Türkiye’de vergi dahil yeni kripto para düzenlemeleri kapıda

Türkiye’de kripto para konusunda yeni düzenlemelerin yolda olduğu resmi olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıklandı.

Türkiye’de kripto para konusunda geçtiğimiz ay önemli bir karar alındı. Bitcoin ve benzeri kripto paraların ödeme sürecinde kullanımı yasaklandı.

Şimdi ise daha fazlasının yolda olduğu aktarıldı. Sputnik’te yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan dün akşam bir televizyon programında konuştu.

Elvan programda şunları söyledi:

“Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama gibi durumları önlemek için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

Gerekli çalışmalarımızı yaptık. Küresel ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım işlemlerini yapanların kimler olduğuna yönelik tedbirleri ülkeler almaya başladı.

Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık.”

“Merkez Bankamızın düzenlemesinden sonra MASAK’ın bu platformlara yönelik denetleme yetkisi yoktu. Süratle düzenlememiz yaptık ve yetkiye verdik. Bu yetki çerçevesinde bir rehber hazırladık ve bu platformların uyması gereken kurallar neyse bunu belirledik.

Uymamaları halinde ne kadar ceza ile karşı karşıya kalacağını ortaya koyduk. Bu platformlar mutlaka alım satım işlemleri yapanların bilgilerin MASAK ile paylaşacaklar.

MASAK’ın her türlü bu platformlar üzerinde denetim yetkisi var. Bu platformların uyması gereken ilkeler nelerdir? Özelikle örneğin şüpheli bir müşterisi var işlem yapan bunu bildirmekle yükümlü kıldık. Ve 10 bin liranın üzerinde işlen yapanları 10 gün içerisinde MASAK’a bildirme zorunluğu getirdik.

MASAK’ı tam anlamıyla yetkilendirdik. Sadece MASAK ile yetmiyor tabii. MASAK dışında da yapılması gereken düzenlemeler var. SPK BDDK ve Gelir Dairesi Başkanlığımız var.

Biz ne yaptık, bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydan beri çalışıyoruz konu üzerinde. Sürekli olarak arkadaşlarımız bir araya geldiler toplantılar yaptılar, dünyadaki uygulamalara baktılar.

Bu konuyla ilgili uzman kişilerle bir araya geldiler. Onların görüşlerin aldılar ve taslak çalışmasın yaptık.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, kripto para konusunda başka şeyler de söyledi

“Kripto varlık çeşitlerinin tanımlanması ilk önce yapmamız gereken şey. Bu platformların yükümlülükleri ne olacak. Bu platformların uyması gereken esaslar belerdir. Bunların ortaya konulması gerekiyor. Yine bu platformların müşterilere karşı sorumlulukları neler olacak.”

“Bu alanların tamamı dünyada çalışılan alanlar. Diğer gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu konuda hızlı gitmemin önemli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli gitmemiz lazım. Çünkü bunu merkezi bir yapısı yok.  Çok daha temkinli olmak gerekiyor.”

Kripto para özelinde vergi odaklı bir açıklama da var

Uzmancoin’de yer alan habere göre Elvan, “Bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydır bu konu üzerinde çalışıyoruz. SPK, BDDK, Gelir İdaresi Başkanlığı, MASAK, Merkez Bankası ile sürekli olarak bir araya geldik ve arkadaşlarımız gün aşırı çalıştılar.” ifadelerini kullandı.

Elvan, “Gelir İdaresi tarafında özellikle vergi konusunda bir çalışma yürütüyoruz. Dünyadaki uygulamaları nelerdir, ne tür bir yapı var. Bunları yaparken ilgili taraflarla mutlaka konuşulması gerekiyor.

Şu şekildedir diye net bir cevap veremeyebilirim ama temel olarak çalıştığımız alanlar bunlar. Bu alanların tamamı tüm dünyanın çalıştığı alanlardır.” açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem