reklamı kapat

POPÜLER

iOS Android Bluetooth

Her iOS ve Android akıllı telefonu etkileyen yeni Bluetooth tehlikesi!

Günümüze her akıllı telefonda Bluetooth teknolojisi yer alıyor. Ancak CERT uzmanlarına göre bu teknolojide ciddi bir açık bulunuyor. İşte detaylar;

iOS ve Android telefonlar yanında bilgisayar ve tabletleri de etkileyen açık, kendisini Bluetooth teknolojisinde gösteriyor. Kablosuz aktarım için bir numaralı yardımcımız olan teknoloji, söylendiği kadarıyla veri şifreleme konusunda bir açık taşıyor. Kötü niyetli kişilerin bu açığı kullanarak yakınında oldukları kişilerin verilerine (Bluetooth klavyeye yazılanlar dahil) erişim sağlayabildiği belirtiliyor. Cihazlar arasındaki bağlantının okunmasına / görünmesine imkan tanıyan açık, iki aşamalı güvenlik kodlarına dahi erişim sağlıyor. Bu durum gerçekten kötü görünürken, neyse ki durumun çözümü için donanımsal bir değişiklik gerektirmiyor. Süreçten tüm Qualcomm, Intel ve Broadcom tarafından üretilen tüm Bluetooth çipleri etkileniyor ancak açığın haziran ayında birçok cihaz için kapatıldığı belirtiliyor. Bu açıdan cihazların mutlaka güncellenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bluetooth açığı için dikkatli olun

Güvenlik açıkları sık sık olabiliyor. Bu tarz durumlardan korunmak için de cihaz güncellemelerinin yapılması gerekiyor. Hem mobil hem de masaüstü cihazlar için geçerli bu durum, gerçekten büyük önem arz ediyor. Çünkü firmalar bazı açıkları sorun çözüldükten sonra kamuoyu ile paylaşıyor. Bu da bazı açıklara karşı geç kalınabileceği anlamına geliyor. Güncellemeleri otomatik hale getirmek birçok sorunun yaşanmadan çözülmesine imkan tanıyor.

İlgili Video

Xiaomi’nin sürekli güncellenen en son arayüz yapısı