reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

BrakTooth Bluetooth

Milyonlarca Windows ve Android cihazı etkileyen yeni Bluetooth açıkları bulundu

Hayatımızda çok ama çok uzun zamandır yer alan Bluetooth teknolojisi için milyonlarca Windows ve Android cihazı etkileyen yeni açıklar bulundu.

Advertisement

Ortaya çıktığı kadarıyla bu 20’den fazla olduğu aktarılan açıklara toplu olarak BrakTooth adı veriliyor. Milyonlarca cihazda yer alan Bluetooth çipleri üzerinde bulunan açıklar, kötü niyetli kişilerin akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi ürünleri ele geçirmesine imkan tanıyor.

BrakTooth açıkları sayesinde cihazlarda kod çalıştırmak mümkün hale geliyor ve bu sayede birçok imkanın önü açılıyor. Bu da elbette çok tehlikeli görünüyor.

Her Bluetooth özelliğine sahip cihazı etkilemeyen ancak yine de geniş bir kapsama alanı bulunan BrakTooth açıkları, tehlikeleri ortadan kaldırmak adına mutlaka bir yazılım güncellemesine ihtiyaç duyuyor.

Bunun için şimdiye kadar Expressif, Infineon ve Bluetrum gibi firmalarının güncelleme yaptığı, diğer firmaların (Örneğin Intel ile Qualcomm) ise sorunu henüz inceledikleri ve güncelleme için çalıştıkları aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milyonlarca Windows ve Android cihazı etkileyen yeni bir Bluetooth açığı ses getirdi

Güvenlik araştırmacıları sorun tamamen ortadan kaldırılana kadar Bluetooth’un kapalı tutulmasını mantıklı buluyorlar. Ancak bu günümüzde çok da söz konusu olabilecek bir şey değil. Günümüzde akıllı telefonların Bluetooth’ları akıllı saatler, stylus kalemler veya da akıllı bileklik gibi ürünler için sürekli açık konumunda yer alıyor.

Bluetooth temelli BrakTooth açıkları şimdilik devasa endişe yaratacak bir konumda yer almıyor. Her türlü tehlikeye karşı lütfen cihazlarını güncel tutmayı sürdürün.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti