reklamı kapat

POPÜLER

Apple Google takip cihazı

iOS 17.5 ile yeni bir gizli takip koruması sunulabilir

 - Güncelleme: 03 Nisan 2024 08:54

iOS 17.5 ile yeni bir gizli takip koruması sunulabilir. Bu konuda geçtiğimiz yıl Apple ve Google bir ortaklık kurmuştu.

Türkiye’de de resmi olarak satılan takip aksesuarı Apple AirTag, piyasaya çıkar çıkmaz esas amacı dışında kötü niyetli kişilerin bir aracı haline gelmişti. Bu kişiler AirTag’i kullanarak belirli otomobilleri ve özellikle kadınları gizli olarak takip etmeye başlamıştı. Buna karşı bazı önlemler sunan Apple, süreç iyice gündeme gelince ve daha kötüye gittikçe AirTag ve istenmeyen takip konusunda bir güncelleme yapmak zorunda da kalmıştı. Hatta bu konuda Google ile bir ortaklık da kurulmuştu. “Takip cihazları, kullanıcıların anahtar, çanta ve bavul gibi kişisel eşyalarını özel ağlar aracılığıyla bulmalarına yardımcı oluyor. Bu ürünler ayrıca kişilerin istenmeyen takibi için de kötüye kullanılabilirler.” diyen Apple, Android’in arkasındaki Google ile masaya oturdu ve Bluetooth temelli takip cihazlarının kötüye kullanımıyla mücadeleye yardımcı olmak için ortaklaşa bir endüstri spesifikasyonu oluşturacaklarını duyurdu. Apple’a göre türünün ilk örneği olacak bu spesifikasyon, Bluetooth takip cihazlarının iOS ve Android platformlarında gizli / izinsiz / yetkisiz izleme tespiti ve uyarılarıyla tam uyumlu olmasını sağlıyor. Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security ve Pebblebee şirketlerinin de destek açıkladığı altyapı, elbette herkesin faydasına olacak, hangi takip cihazı alınırsa alınsın ya da hangi platformda olunursa olunsun, izinsiz takip durumları hakkında kullanıcılara açık olarak bildirim geçilecek. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konu bugün bir kez daha gündeme geldi çünkü aktif beta testleri yapılan iOS 17.5 güncellemesinde bazı keşifler yapıldı. Buna göre iOS 17.5 ile beraber yeni bir gizli takip koruması sunulabilir, sistem artık Apple tarafından üretilmeyen ya da resmi “Find My / Bul” sertifikasına sahip olmayan takip cihazlarını kişilere bildirebilir ve o cihazların takibinin engellemesine / kapatılmasına imkan tanıyabilir. Apple’ın bu konuda iOS 17.5’e koyduğu uyarılarından birisinde şu yazıyor: “Bu cihaz Apple Bul ağında onaylı değil. Bu öğeyi devre dışı bırakabilir ve konumunuzu sahibiyle paylaşmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için öğenin üreticisi tarafından hazırlanan resmi web sitesindeki talimatları izleyin.”

Apple, daha önce AirTag’in başka insanların takibi için kullanılması özelinde şunları aktarmıştı: “AirTag insanları veya başkalarına ait eşyaları takip etmek için değil, insanların kendi kayıp eşyalarını bulmasına yardımcı olmak için tasarlandı. Ürünlerimizin kötü niyetli kullanılmasını şiddetle kınıyoruz. Uzun zamandır toplumsal bir sorun olan istenmeyen takip sorununu AirTag’in tasarımında ciddiyetle ele aldık. Bazı kişilerin art niyet olmayan durumlarda da istenmeyen takip uyarısı alabildiğini fark ettik. Örneğin üzerinde AirTag bulunan bir anahtarı ödünç alan veya aile üyelerinden birinin AirPods’unu unuttuğu arabayla seyahat eden kişilerin bu uyarıları aldığını öğrendik. Öte yandan, kötü niyetli kişilerin de AirTag’i suç amaçlı kullanmaya çalıştığına dair raporlar aldık.” 

iOS 17.5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi