reklamı kapat

POPÜLER

"Cihazımı Bul" ağı

Google, “Cihazımı Bul” ağını sonunda devreye aldı

İnternet devi Google, “Cihazımı Bul” ağını sonunda bugün devreye aldı. Bu sistem uzun zamandır bekleniyordu.

Bugün ilk olarak ABD ve Kanada merkezli olarak devreye alınmaya başlanan Google imzalı Cihazımı Bul ağı, mevcut Cihazımı Bul hizmetine oranla çok daha yüksek bir kapsamayla geliyor. Mevcut sistem spesifik olarak internete bağlı telefonları merkeze alırken, yeni sistem sürece hemen her şeyi (Telefon, kablosuz kulaklık, takip cihazı vb.) dahil ediyor. Bu açıdan çok daha kullanışlı olan altyapı, internet zorunluluğuna sahip değil çünkü konum tespiti için çevredeki / yakındaki Android telefonları kullanıyor, burada anonim bir tespit süreci sürdürülüyor. İlk olarak Google IO / 2023 kapsamında duyurulan ve devreye alınmadan önce ciddi seviyede erteleme gören ağ, Apple’ın Bul ağından daha geniş kapsama alanına sahip olacak çünkü dünya üzerinden iPhone’a oranla çok ama çok daha fazla sayıda Android telefon bulunuyor. Kişilerin gizli olarak takip edilmesini önleyen bir özelliğe sahip olan ve süreçte Apple’ın AirTag’lerini de algılayabilen ağın Türkiye’yi ne zaman kapsayacağı henüz belli olmuş değil. Bu arada bu ağa tam destek veren takip cihazlarının mayıs ayında sonra gelmeye başlayacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takip konusunda bundan önce iOS 17.5 gündeme gelmişti. Aktif beta testleri yapılan iOS 17.5 güncellemesinde bazı keşifler yapıldı. Buna göre iOS 17.5 ile beraber yeni bir gizli takip koruması sunulabilir, sistem artık Apple tarafından üretilmeyen ya da resmi “Find My / Bul” sertifikasına sahip olmayan takip cihazlarını kişilere bildirebilir ve o cihazların takibinin engellemesine / kapatılmasına imkan tanıyabilir.

Apple’ın bu konuda iOS 17.5’e koyduğu uyarılarından birisinde şu yazıyor: “Bu cihaz Apple Bul ağında onaylı değil. Bu öğeyi devre dışı bırakabilir ve konumunuzu sahibiyle paylaşmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için öğenin üreticisi tarafından hazırlanan resmi web sitesindeki talimatları izleyin.”

Cihazımı Bul yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X